Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı bin 524’e yükseldi

Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 143 kişi hayatını kaybederken, 2 binden fazla yeni vaka tespit edildi.

Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 524’e ulaştı.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yayılmaya devam ediyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülke genelindeki Kovid-19 salgını nedeniyle son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, şüpheli vaka sayısının 8 bin 689’a gerilediği, virüslü hastalarla temas edildiği gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısının ise 169 bin 39’a düştüğü belirtildi.

Çin’de müşahede ve virüs taşıma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı belli hızla azalırken, salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı biri Hong Kong’da olmak üzere bin 524’e yükseldi.

Bu arada, virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 8 bin 969’unun durumu ağır olmak üzere 66 bin 492’ye yükseldi. Çin genelinde vakadan iyileşerek taburcu edilen kişi sayısı da 8 bin 96’ya ulaştı.

Son 24 saatte 143 kişi hayatını kaybetti

Son 24 saatte 143 kişi hayatını kaybederken, 2 bin 277 yeni vaka tespit edildi. Yeni can kayıplarının 139’u Hubey eyaletinde, 2’si Hınan eyaletinde, 2’si de başkent Pekin ile Çongçing kentlerinde yaşandığı belirtildi.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

İlk olarak Vuhan’da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

AA – PEKİN