Koronavirüsten ilk ölen emekli orgeneral Aytaç Yalman’mış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün TBMM’ye bilgi verirken Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’la birlikte koronavirüsten ölenlerin sayısının 3’e çıktığını açıkladı. Yalman’ın 15 Mart’ta yaşamını yitirdiği dikkate alındığında koronavirüsten ölen ilk kişi olduğu ortaya çıkmış oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, milletvekillerine bilgi verdi.

HABER MERKEZİ – Dünyanın dört bir tarafında koronavirüs salgını görüldüğü bir dönemde, Türkiye’de vaka bulunmadığı ilginç bulunurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk olarak 11 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında bir yurttaşta koronavirüs bulunduğunu açıkladı. Bakan Koca, koronavirüsle ilgili sosyal medya hesabından anlık gelişmeleri bu tarihten sonra paylaşmaya devam etti.

Bütün Türkiye koronavirüsten ölen ilk kişinin 17 Mart’ta 89 yaşındaki bir yurttaş olduğunu bakanlıktan öğrendi. Daha sonra bu kişinin yakınları ölenin İstanbul Beyoğlu’ndaki bir eczacı olduğu bilgisini paylaştı.

Hemen bunun ardından 18 Mart’ta Bakan Koca, twitter hesabından 61 yaşındaki bir yurttaşın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştı.

Aytaç Yalman

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün (19 Mart) TBMM’ye koronavirüs salgını hakkında bilgi verdi. Ancak Bakan Koca konuşmasında Aytaç Yalman’la ilgili bilgi vermedi. Milletvekillerinin sorunu üzerine Bakan Koca, Aytaç Yalman ile birlikte Türkiye’de koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısının 3’e yükseldiğini söyledi.

Oysa eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, 15 Mart’ta yaşamını yitirmişti. Böylece Yalman, Türkiye’de koronavirüsten yaşamını yitiren ilk kişi olduğu ortaya çıktı.

Eski GATA olan Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği de, 15 Mart’ta hayatını kaybeden Aytaç Yalman’ın vefatına ilişkin, “Kovid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur” açıklamasını yaptı.