Koronavirüs’ten ölenlerin sayısı 213’e yükseldi

Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 43 kişi daha hayatını kaybederken, bin 982 yeni vaka tespit edildi.

Hayatını kaybedenlerin sayısının 213’e yükseldiği Çin’de, Başbakan Li Kıçiang, salgına karşı aşı geliştiren kurumların zamana karşı yarışması gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü de, uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etti.

Fotoğraf: AA

Çin’de Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ulusal Sağlık Komisyonu, ülke genelinde etkili olan salgın nedeniyle 213 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bin 527 kişinin durumu ağır

Virüs bulaşan kişilerin sayısı bin 527’sinin durumu ağır olmak üzere, 9 bin 692’ye yükseldi. Virüsten etkilenme durumu şüpheli olanların sayısı ise 15 bin 238’e ulaştı. Bugüne kadar toplam bin 71 kişi iyileşerek taburcu edildi.
Bununla birlikte müşahede altına alınanların sayısı 102 bin 427’e yükseldi. Ayrıca ülkenin Hong Kong Özerk Bölgesi’nde tespit edilen vakası sayısı 10, Makau Özerk Bölgesi’nde ise 9’a yükseldi.

Son 24 saatte 43 kişi hayatını kaybetti

Ülkede 20 Ocak’tan bu yana hızla artan ve bir hafta içinde zirveye ulaşması beklenen koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 43 kişi daha hayatını kaybederken, bin 982 yeni vaka tespit edildi.

Koronavirüsün merkez üssü Hubey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 204’e, tespit edilen vaka sayısı 5 bin 806’ya ulaştı. Ayrıca başkent Pekin’de 121, Şanghay’da 128, Çongçing’de 206, Tiencin’de 31 vaka tespit edildi.

Salgın dünya genelinde de görülüyor

Bu arada “Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre;

Dünya genelinde bugüne kadar Tayland’da 14, Japonya’da 11, Singapur’da 10, Avustralya’da 9 Malezya’da 8, ABD’de 6, Fansa ve Almanya’da 5’er, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 4, Kanada’da 3, Vietnam’da ve İtalya’da 2’şer, Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Finlandiya ve Hindistan’da birer vaka tespit edildi.

‘Aşı geliştiren kurumlar zamana karşı yarışmalı’

Çin Başbakanı Li Kıçiang dün yaptığı açıklamada, koronavirüsün neden olduğu salgın durumun çetin ve karmaşık olduğunu belirtmiş, salgına karşı aşı geliştiren kurumların zamana karşı yarışması gerektiğini vurgulamıştı. Başbakan Li, salgınla mücadelenin ölüm oranını azaltmak ve muayenelerin etkisini iyileştirmek açısından kilit önem taşıdığını dile getirmişti.

Başbakan Li, “Merkezi Hükümet Yeni Tip Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışma Grubu Lideri” olarak salgınla mücadeleyi ve denetlemeyi yürütüyor.

Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’deki koronavirüsü nedeniyle dün uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etmişti. Çin’in Birleşmiş Milletler Temsilcisi Cang Cün de Çin’in bu durumunu değerlendirdiğini belirterek, ülkesinin koronavirüsle mücadelede çok kritik bir durumda olduğunu söylemişti. Çün, uluslararası dayanışmanın aşırı derecede önem kazandığını bildirmişti.

Koronavirüs salgını

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.