Koronavirüsten ölenlerin sayısı 491’e yükseldi

Çin’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 491’e yükselirken, 3 binden fazla yeni vaka tespit edildi.

Koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan eyaletinde 3 bina geçici olarak hastaneye dönüştürüldü.

Çin’de, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını yayılmaya devam ediyor. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre; 2019-nCoV salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin 490’ı Çin ana karası, 1’i Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde olmak üzere 491’e yükseldi.

Bununla birlikte koronavirüs teşhisi koyulan hasta sayısı 3 bin 219’nin durumu ciddi olmak üzere 24 bin 324’e yükseldi. Virüs taşıma durumu şüpheli olanlar 23 bin 260’a, müşahede altına alınanların sayısı ise 185 bin 555’e ulaştı.

Son 24 saatte 65 kişi hayatını kaybetti

Ayrıca NHC, son 24 saatte 65 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 887 koronavirüs vakasının tespit edildiğini aktardı. NHC, bu yeni vakaların 431’inin durumunun ağır olduğunu belirtti.

Vuhan’da binalar hastaneye dönüştürülüyor

Vuhan’da hastanelerde yatak yetmezliğinden dolayı biri stadyum, biri sergi merkezi olmak üzere 3 bina geçici hastaneye dönüştürülerek, koronavirüs bulaşan hastaların testi ve muayenesi için kullanılacak.

Toplam 3 bin 400 yatak kapasitesine ulaşan geçici hastaneler yatak, masa, sandalye elektrikli battaniye ve çeşitli malzemelerle donatıldı.
Kentteki hastanelerde kapasite yetmezliği nedeniyle 10 günde bin yatak kapasiteli bir hastane inşa edilmişti.

Yeni tip koronavirüs


Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edildi. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıkladı ve pazarı kapattı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durduruldu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.


Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya aldı. Bugüne kadar Çin dışında Filipinler’de bir kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 3 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Çin dışında 23 ülkede 151 koronavirüs vakasına rastlandığını duyurmuştu.