Koruma altındaki 900 yıllık Küçük Saray’ı su bastı

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihi Hasankeyf’te koruma altında olan 900 yıllık Küçük Saray’ı su bastı.

Küçük Saray’da zarar olup olmadığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Fotoğraf: MA

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihi Hasankeyf’te tarihi alanlar, “enjeksiyon” yöntemiyle betonla kaplanarak koruma altına alındı. Onlarca mağara betonla kapatılırken, Raman Dağı’ndan getirilen kireç özelliğine sahip kaya parçaları ile kale duvarlarının etrafı betonla örüldü.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda Metin Yoksu’nun haberine göre; Bu şekilde koruma altına alınan Eyyubiler dönemine ait 900 yıllık Küçük Saray’ı sızıntı nedeniyle su bastı. Durumun Kültür Bakanlığı’na bildirilmesi üzerine saray ve çevresinde inceleme başlatıldı.

Koruma altına alınan Küçük Saray’ı su bastı Fotoğraf: MA

Edinilen bilgiye göre, suyun betona gömülen kısımlardan sızdığı belirtildi. Küçük Saray’a sızan baraj sularının Şap Vadisi tarafından sızmış olabileceği tahmin edilirken, bu alanın Raman Dağı eteklerinde getirilen kaya parçaları ile doldurulduğu ve burada çökmeler meydana geldiği ifade ediliyor.

Saray etrafında su tahliye işlemi devam ediyor

Küçük Saray’daki su tahliyesi devam ediyor Fotoğraf: MA

Küçük Saray ve Saha Vadisi’nde meydana gelen su sızmaları gözle görülürken, saray etrafında ise yetkililerin su tahliye işlemleri devam ediyor. Bakanlık yetkililerinin de incelemelerde bulunduğu ifade edilirken, sarayda zarar oluşup oluşmadığı konusunda ise herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Barajda yaşanan su sızmasının nedenleri arasında kayaların yapısı yer alırken, dolgu malzemesi olarak kullanılan kireçli taşların su sızdırması durumunda daha büyük tehlikeler meydana gelebileceği ifade belirtiliyor.

Geçen yıl Saha Vadisi’nin iç kısımlarında yağmur suları, kaya parçaları nedeniyle nehre ulaşamadığı için su birikintisi meydana gelmiş ve sular uzun bir süre sonra kayaların arasından sızarak El-Rızk Camii çevresinden nehre ulaşmıştı.