Kovid-19 haberleri nedeniyle 130 gazeteci tutuklandı

RSF’nin 2020 yılı basın özgürlüğü raporuna göre, dünya çapında 130’u aşkın gazeteci Kovid-19 salgınıyla ilgili yaptığı haberler nedeniyle tutuklandı. 

RSF’nin basın özgürlüğü listesinde 180 ülke arasında Türkiye 154’üncü sırada yer aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), 2020 yılı basın özgürlüğü raporuna göre, 1 Aralık itibarıyla dünya çapında 387 medya mensubu mesleği nedeniyle cezaevinde.  Raporda, hapisteki gazetecilerin yüzde 61’i toplam 5 ülkede bulunuyor. Bu ülkelerin Çin, Suudi Arabistan, Mısır, Vietnam ve Suriye olarak sıralandığı raporda, hapisteki gazetecilerin yanı sıra 54 gazetecinin kaçırıldığı ve 4’ünün kayıp olduğu kaydedildi. 

‘Türkiye basın özgürlüğü listesinde 154’üncü sırada’

Raporda, Türkiye’de 1 Aralık itibarıyla 13 gazetecinin mesleklerinden dolayı cezaevinde bulunduğu kaydedildi. RSF’in 180 ülkenin yer aldığı basın özgürlüğü listesinde ise Türkiye 154’üncü sırada bulunuyor.

‘130 gazeteci Kovid-19 ile ilgili haberler nedeniyle tutuklandı’

Raporda, dünya çapında 130’u aşkın gazetecinin ise koronavirüs (Kovid-19) ilgili yaptığı haberler nedeniyle keyfi bir şekilde tutuklandığı aktarıldı. Bu gazetecilerden en az 14’ünün şu an hala cezaevinde bulunduğuna dikkat çekilen raporda “Tüm dünyada hükümetler korona krizi ve sonuçlarıyla ilgili bağımsız haberciliği baskı altına almaya çalışıyor” ifadesine yer verildi.

‘Ukrayna’da seçimler sonrası 370’ten fazla gazeteci tutuklandı’

Ukrayna’da tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında düzenlenen protesto gösterileri sırasında 370’ten fazla gazetecinin kısa süreli olarak tutuklandığına da dikkat çekilen raporda, Çin’de 117, Suudi Arabistan’da 34, Mısır’da 30, Vietnam’da 28 ve Suriye’de 27 medya mensubunun cezaevinde olduğu ifade edildi.  

‘Tutuklu kadın gazeteciler oranında artış yaşandı’

Dünya çapında cezaevinde kadın gazetecilerin sayısı 42 olarak açıklanırken, kadın gazetecilerin toplam tutuklu gazetecilere oranında geçen yıla göre yüzde 35’lik artışın yaşandığı belirtildi. 

‘5 gazeteci idam cezasıyla karşı karşıya’

1 Aralık itibarıyla tutuklu 5 gazetecinin ise idam cezasıyla karşı karşıya olduğu belirtildi. Bu kişilerden İranlı blog yazarı Ruhullah Zem’in cezasının 12 Aralık’ta infaz edildiği, diğer idam tehdidi altındaki gazetecilerin Yemen’deki asilerin elinde bulunduğu ifade edildi. 

MA – İSTANBUL