Kovid-19 hastasına tarihi geçmiş Favira ilacı verilmesi Meclis’e taşındı

HDP Milletvekili Ersoy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastasına tarihi geçmiş Favira ilacının verilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Ersoy, Bakan Koca’ya, “Kullanma tarihi geçen ilaçlara yeni tarih verilmesi yönünde talimatınız oldu mu?” diye sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Covıd-19 tedavisinde kullanılan Favira adlı ilacın kullanım tarihinin bitmesine rağmen üzerine yeni kullanım tarihi yapıştırılarak hasta yurttaşlara dağıtılmasını Meclis’e taşıdı. Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinin gerekçesinde, Samsun’da Covıd-19 olan bir yurttaşa Favira adlı ilacın son kullanma tarihinin geçmesine rağmen yeni etiket yapıştırılarak verildiğinin ortaya çıktığını aktardı.

‘İlaçları Sağlık Bakanlığı göndermekte’

Ersoy, bunun üzerine Samsun Sağlık İl Müdürlüğü’nün,“Bu tamamen bilimsel veriler ışığında Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen bir işlemdir. Corona virüste kullanılan ilaçlar bakanlığımız tarafından gönderilmekte, ilaç miat süreleri parti parti takip edilmekte, bu ilaç gruplarına ait testler de dönemsel olarak büyük bir özenle yapılmaktadır” açıklamasını yaptığını belirtti. Ersoy, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Sağlık Bakanlığı, Covıd-19 tedavisinde kullanılan Favira ilacının kullanma tarihinin geçmesine rağmen yeni etiket yapıştırılarak hasta olan yurttaşlara dağıtıldığı yönünde ortaya çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yapacak mıdır?
  • Samsun’da son kullanma tarihi geçmiş olan Favira ilacını, Covıd-19 hastalarına veren sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
  • Şu ana kadar kaç Covıd-19 hastasına tarihi geçmiş Favira ilacı verilmiştir? Bu ilaçların yan etkisi nelerdir?
  • Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklama, bilimsel bir gerçekliğe dayanılarak ilaç tarihlerinin yenilendiği yönündedir. Öyle bir bilimsel gerçeklik var ise neden ilaçların üzerine son kullanma tarihleri konulmaktadır?Yapılan uygulama tamamen bilimsel ise neden hasta olan yurttaşlara bu bilgi verilmemiştir?
  • İlaçların son kullanma tarihleri geçtikten sonra yeniden kullanma tarihlerinin uzatılması söz konusu mudur?
  • Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklama; “İlgili ürün için süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerekli stabilite testleri yapıldıktan sonra tespit edilen yeni raf ömürleriyle belirtilen süreler içinde kullanılmaya devam etmektedir” şeklinde olup, Sağlık Bakanlığı olarak kullanma tarihi geçen ilaçlara yeni tarih verilmesi yönünde talimatınız oldu mu?

Yeni1Mecra