Kovid-19’la ilgili haber yapan Çinli gazeteciye hapis cezası

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili haberler yapan Çinli gazeteciye 4 yıl hapis cezası verildi.

Gazeteci Çang Can Fotoğraf: İMChaber24

South China Morning Post’taki habere göre, Şanghay’da mahkeme 37 yaşındaki gazeteci Cang Can’ı, “ortalığı karıştırmak ve halkı kışkırtmak”tan suçlu buldu. Cang’ın avukatı Cang Keke yaptığı açıklamada, müvekkilinin, Wuhan’daki salgınla ilgili yaptığı haberler nedeniyle 4 yıl hapse çarptırıldığını söyledi.

‘Gazeteci Can tekerlekli sandalyeyle duruşmaya katıldı’

Avukat Cang, mayıs ayında gözaltına alınan müvekkilinin birkaç aydır açlık grevinde olduğunu belirterek, sağlık durumu iyi olmayan Cang’ın, duruşmaya tekerlekli sandalyeyle katıldığını ifade etti.

Gazeteci mayısta gözaltına alınmıştı

Şubat başında gittiğiWuhan’da, Kovid-19 salgını hakkında canlı yayın yapan ve yetkililerin virüse karşı izlediği yöntemi eleştiren bir makale yazan 37 yaşındaki Cang mayısta gözaltına alınmış daha sonra tutuklanmıştı.

Şanghay’da ikamet eden Cang, gittiği Wuhan’da tanık olduklarına dair Twitter, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarında canlı yayın yapmıştı.

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan ve kısa sürede 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılan Kovid-19 salgınıyla ilgili internet ve sosyal medyada uygulanan sıkı takip, ülkede bu konuda karartma yapıldığı iddialarını gündeme getirmişti.

Kaynak: AA