Köyceğiz’deki yangın Denizli sınırına yaklaştı

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde süren orman yangını Denizli sınırına yaklaşık 5 kilometre kadar yaklaştı.

Köyceğiz’de 29 Temmuz’da başlayan orman yangını, Denizli’nin Beyağaç ilçesi sınırına yaklaşık 5 kilometre kadar yaklaştı. Yangının daha fazla yayılmaması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Söndürme çalışmalarına Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yanı sıra vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi ve Beyağaç Belediyesi personeli de destek veriyor. Yangının Beyağaç’taki anıt ağaçların da olduğu karaçam ormanına sirayet etmemesi için ekipler büyük çaba sarf ediyor.

‘Bugün kontrol altına alınacağını düşünüyoruz’

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, bölgede yangını söndürme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Önceki gün büyük kısmı kontrol altına alınan yangının rüzgarın etkisiyle dün tekrar alevlendiğini belirten Akçay, şunları kaydetti:

“Bölgenin sarp olması müdahaleyi zorlaştırıyor. Beyağaç mülki sınırına kuş uçuşu 5 kilometre yaklaşan yangının bugün kontrol alınacağını düşünüyoruz. Ciğerlerimiz yanıyor. Biz de bölgede ekiplere elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışıyoruz.”

Milas’ın Ören Mahallesi Fesleğen mevkisinde kontrol altına alınan yangının ardından ormanlık alanlarda soğutma çalışması sürüyor. Soğutma çalışmaları, tahliye edilen mahallelerin çevresinde yoğunlaştı. Sabah saatlerinden itibaren hava araçlarıyla da yanan alanlara müdahaleye başlandı.

Sandıras Dağı eteklerinde 1400-1500 rakımlı noktada Çövenli Yaylası ile Çiçekbaba zirvesi arasında kalan hatta yangın devam ediyor. Bu hatta derin kanyonlar, vadiler ve Sarp yamaçlar bulunuyor. Bölgenin fiziki yapısı yangına karadan müdahaleyi güçleştiriyor.

Kaynak: AA