KPSS lisans düzeyi oturumları yarın başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) kapsamında lisans düzeyinde alan bilgisi oturumları hafta sonu yapılacak.

ÖSYM tarafından 31 il merkezi ve 35 sınav merkezinde yapılacak KPSS Alan Bilgisinin kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri testlerinden oluşan 1’inci oturumu yarın saat 10.15’te başlayacak.

KPSS alan bilgisi sınavlarının hukuk, iktisat, maliye testlerinin yer aldığı 2’inci oturumu ise aynı gün saat 14.45’te başlayacak. Adaylara bu oturumlarda 120 soru için 150 dakika süre verilecek.

Üçüncü oturum Pazar günü

KPSS Alan Bilgisinin 3’üncü oturumu pazar günü saat 10.15’te başlayacak. Adaylara,  işletme, muhasebe, istatistik testlerindeki 120 soruyu  yanıtlamaları için 160 dakika süre tanınacak.

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra, öğleden sonraki oturumlarında ise saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

‘Maske ve dezenfektan dağıtılacak’

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacağını, isteyen adayların kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebileceklerini söyledi.

Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacağını belirten Aygün, adaylar ve görevlilerin, kendi maskeleri ve siperlikleriyle de girebileceklerini kaydetti.

Görevliler ve adayların Covid-19 durumu HES koduyla takip edilecek

Sınav görevlilerinin Covid-19 durumlarının HES kodları aracılığıyla takip edileceğini belirten Aygün, şunları ifade etti:

“Covid-19 durumu belirlenen sınav görevlilerinin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapılacak. Covid-19 ile ilgili durumu olan adaylar, HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Covid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar. Bu durumda olan adaylar, Başkanlığımız tarafından SMS ile sınavdan önce bilgilendirilecek.”

Kaynak: AA