KPSS’de hakları yenilen eğitimci: Hasan Basri Ekici

KPSS’de hakkı yenilen yüz binlerce eğitimciden Hasan Basri Ekici, yıllar sonra hatırlandı ama hala mağduriyeti giderilmedi.  

HABER MERKEZİ – Bugün FETÖ’cü diye ihraç edilen veya haklarında soruşturma açılıp tutuklanan öğretmenlerin önemli bir bölümü 2010-2015 döneminde yapılan KPSS sınavı ile kamuya girmişti. Girdikleri önceki sınavlarda çok düşük puan alan ya da yıllar önce mezun olan pek çok kişi 2010’daki sınavda tüm soruları “doğru yanıtlamış” ve tam puan almıştı. Bu sınav sorularının çalındığı iddialarına neden olurken dönemin başbakanı ve cumhurbaşkanı buna inanmıyor, hatta sınavı yapan ÖSYM’ye arka çıkıyordu.

Üniversitelerinden mezun olan binlerce, yüzbinlerce öğretmen ise KPSS önünde yığılıp kalıyordu. Bugün ataması yapılmayan eğitimci sayısı 700 bini buluyor. Bunlar arasında sivrilen eğitimci Hasan Basri Ekici, 2010-2015 döneminde yapılan KPSS’de soruların çalındığına inanıyor ve bunu istatistiklerle ortaya koyuyordu.

Ekici kısa zamanda Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’nu (AYÖP) kurdu ve binlerce eğitimciyi harekete geçirdi. İlk olarak ÖSYM’de kopya iddialarını ortaya attı. Yüzlerce, binlerce atama bekleyen eğitimci ile eylemler yapan Ekici, hızla hükümet tarafından ötekileştiriliyordu.

Hasan Basri Ekici

FETÖ’yü ilk olarak istatistikler ele verdi

Ekici, 2010 sınav istatistiklerinin cemaat, aile, akraba arasında tüm soruları cevaplayanların sayısının bir hayli fazla olduğu belirledi. AYÖP bunun sistematik bir kopya olduğunu, soruların çalındığının delili olduğunu öne sürerek soruşturma açılmasını istedi.

Suç duyurusu tahmin edileceği gibi takipsizlikle sonuçlandı. Konu kapatılmaya, dönemin ÖSYM başkanları Ali Demir, Ünal Yarımağa aklanmaya çalışılıyordu. Ta ki 15 Temmuz 2016 darbe girişimine kadar konunun üzeri de kapatıldı.

Kopya iddian vardı!..

Darbe girişiminin ardından savcılar Hasan Basri Ekici’yi hatırladı ve “Sahi senin kopya iddiaların vardı, suç duyurun vardı” diyerek “mağdur olarak” yeniden ifadesine başvurdu. Soruşturmalar derinleştirildi, dönemin ÖSYM başkanları tutuklandı, hakkında ağır ceza mahkemelerinde davalar açıldı.

Hasan Basri Ekici’nin suç duyurusunun üzerini kapatan dönemin savcısı Şadan Sakınan da artık FETÖ firarisiydi.

Yeni1mecra’dan Hasan Akbaş, KPSS’de hakkı yenildiği kabul edilen ama mağduriyeti giderilmeyen eğitimci Hasan Basri Ekici ile konuştu.