‘Kraliçe Lear’ belgesel filminin galası Mersin’de yapıldı

FOTO:AA

HABER MERKEZİ –  Arslanköylü tiyatrocu kadınların turnelerini anlattığı belgesel filmi ‘Kraliçe Lear’in Mersin’de galası yapıldı.

Forum Mersin’deki bir sinemada yapılan gösterime belgesel filmin yönetmeni Pelin Esmer ile film ekibi katıldı. 1 saat 24 dakikalık belgeselin ardından sahneye çıkan Esmer, eserde emeği geçenlere teşekkür etti. Esmer, Arslanköylü kadınların turnelerini sürdürmesini dileyerek, “Bu güzel yolculuğun gerçekten devam etmesini çok istiyorum. Bunun filmini yaptık, artık bizden daha uzun ömürlü bir şey oldu; ölümsüz oldu. Onların tiyatrolarını sürdürmesi hepimiz için çok önemli. Bu konuda kimin daveti varsa, onları her yerde izlemeyi çok istiyorum.” dedi. Daha sonra oyuncular ve yönetmen, seyircilerin sorularını yanıtladı.

Film 3 dalda ödül almıştı

Arslanköy Mahallesi’nde yaşayan kadınların, Shakespeare’in “Kral Lear” oyunundan yola çıkılarak “Kraliçe Lear’e dönüştürülen tiyatro oyunu, köy köy dolaşarak sahnelemesini anlatan belgesel filmin çekimleri de Mersin’de yapıldı. 15 Kasım’da vizyona giren belgesel, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivalinde 3 dalda ödül kazanmıştı.

AA – MERSİN