Kredi borçlarının silinmesi için kanun teklifi

HDP Milletvekili Dersim Dağ, üniversite mezunu öğrencilerin yükseköğrenim kredi borçlarının silinmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.  

Dersim Dağ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, yükseköğrenim gören tüm öğrencilere burs verilmesi ve üniversite mezunu öğrencilerin kredi borçlarının silinmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Dağ, yüksek öğrenim gören yüz binlerce öğrencinin her yıl öğrenim ve katkı kredisi borçları ile mezun olduklarını belirtti.

Genç işsizlik oranının her geçen gün arttığına dikkat çeken Dağ, mezun olan öğrencilerin çoğunluğunun borçlarını ödeyemediğini ifade etti.

5 milyona yakın öğrencinin borçlu durumda olduğu bilgisini paylaşan Dağ, 300 bin öğrenci hakkında kredi borçlarını ödeyemedikleri için yasal takip ve haciz işlemlerinin başlatıldığını kaydetti.  

1 milyon 350 bin öğrenci işsiz

Dağ, kanun teklifinde şu ifadelere yer verdi:

“Gençlerin mezun olduktan sonra iş bulmakta bu denli zorluk çektiği bir dönemde borç kıskacına alınması doğru değildir. Son açıklanan resmi verilere göre ülkemizde üniversite mezunu olup da herhangi bir işte çalışmayanların sayısı 1 milyon 350 bin gibi rekor denilebilecek bir seviyeye ulaşmıştır.”