Kuaför, berber, güzellik salonları ve AVM’ler ‘yeni tedbirlerle’ açıldı

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 21 Mart’ta faaliyeti durdurulan kuaför, berber ve güzellik salonları alınan yeni ‘tedbirler’ ile açıldı.

AVM’ler de bugünden itibaren hafta içi 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyette olacak.

Konya’da faaliyete başlayan berber Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda 4 Mayıs’ta yeni tip koronavirüsle mücadelede “normalleşme” sürecine geçildiğine ilişkin yapılan resmi açıklamanın ardından çeşitli kısıtlamalar esnetilmeye devam ediliyor. Bugün de salgın tedbirleri kapsamında kapatılan kuaför, berber, güzellik salonu, alışveriş merkezleri ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler faaliyete geçti.

Sivas’ta bir berberin randevu listesi Fotoğraf: AA

Randevu sistemi ile hizmet verecek

21 Mart’ta faaliyetleri durdurulan ve bugün yeniden faaliyete geçen kuaför, berber ve güzellik salonlarının çalışma esasları ise İçişleri Bakanlığının 6 Mayıs’ta valiliklere gönderdiği genelgeyle belirlenmişti. Genelgeye göre; berber, kuaför ve güzellik salonları, 09.00-21.00 saatlerinde çalışacak, müşterilere randevu sistemiyle hizmet verecek.

İşleme göre maske çıkarılabilecek

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanlar maske kullanacak, müşteriler ise işleme göre maskeyi çıkarabilecek. Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verecekler. İş yerinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek.

Müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zemin dezenfekte edilecek, her işlem sonrasında bu dezenfeksiyonun tekrarlanması sağlanacak. Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak.

İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak gibi malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek. Berberlerde jilet/ustura ile ense fırçasının kullanımı geçici süreliğine durdurulacak.

Kadın kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek.

AVM’ler de ‘hijyen kurallarıyla’ açıldı

Mersin’de açılan bir AVM’de vatandaşlar ateşi ölçüldükten sonra içeri alındı Fotoğraf: İsmail Duru/AA

Bilim Kurulunun tavsiye kararı ile kademeli olarak kapatılan alışveriş merkezleri de bugün açıldı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgiye göre; Mersin’deki Forum AVM’de vatandaşlar, ateşleri ölçüldükten sonra mağazalara alındı.

Daha önce market, eczane ve hijyen ürünleri satan firmalar dışında hizmetlerini durduran AVM’lerde, restoran, kafe, spor ve eğlence sektörü dışındaki iş yerleri faaliyet gösterebilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından AVM’ler için de hijyen kuralları belirlenmişti. Kurallar kapsamında AVM girişinde ateş ölçümü yapılacak, ateşi 38 dereceden yüksek olanlar içeri alınmayıp, sağlık kuruluşuna gitmesi istenecek. AVM’de kalma süresi ise 3 saat olarak sınırlandırıldı.