Kubilay: Bir İçişleri Bakanı var yanıt vermek yerine kırbaç sallıyor

HDP Sözcüsü Günay Kubilay deprem, çığ ve uçak kazalarda insanların yaşamlarını yitirdiğine dikkat çekerek, “Bir İçişleri Bakanı var, elinde kırbaçla dolaşıyor. Soru soranlara yanıt vermek yerine kırbacı sallıyor” diye eleştiride bulundu.

Günay Kubilay

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Küba’da 7.7’lik deprem oldu, kimsenin burnu kanamadı

Son yaşanan uçak kazası, çığ felaketi, depremlerin yaşanmasından dolayı tepki gösteren, insanların susturulmak istendiğine vurgu yaparak şunları söyledi:
“Bir İçişleri Bakanı var, elinde kırbaçla dolaşıyor. Deprem olmuş, insanlar ölmüş. İnsanlar verdiği verginin nereye harcandığını soruyor. Bakan soru soranlara yanıt vermek yerine kırbaç sallıyor. Çünkü susturmak istiyor. Çünkü ertesi gün Küba’da ve Jamaika’da 7,7 büyüklüğünde deprem oluyor. Bir kişinin bile burnu kanamıyor. Ama Türkiye’de 6,8 büyüklüğünde bir depremde 41 kişi ölüyor.”

Gerekli tedbirler alınmayınca, depremin yaratacağı felaketi önlemek için gerekli yatırımlar yapılmayınca, ikna edici yanıtlar olmayınca, geriye zorla susturmak kalıyor” diyen Kubilay, “İçişleri Bakanının elinden sadece insanları susturmak geliyor. İnsanlar, partiler, sendikalar, dernekler… Yardıma koşuyor, büyük bir dayanışma ağı kuruyor. Bakan yardımları yasaklıyor, yardımların ihtiyacı olanlara ulaşmasını engelliyor” şeklinde konuştu.

‘Çığ ile ilgili soruşturma başlatılmalı’

AKP eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Gülşen Orhan çoğunluğu korucu ve askerlerden oluşan kalabalık bir ekiple bölgeye gittiğine ve oluşan sesten kaynaklı ikinci çığ düştüğüne’ dair iddiaları hatırlatan Kubilay, “İlgili şahsın sosyal medya açıklamasıyla yetinilecek, üstü örtülecek, konuşanlara kırbaç sallanacak bir durum değildir. İddialar bir an önce netleştirilmeli, soruşturma başlatılmalı, iddialar doğruysa gereken yapılmalıdır” dedi.

‘Bunca insan ölmüşken saraydan bahsediyor’

“Uçak kazası da yaralılar konusunda büyük bir özensizlik ve tedbirsizliğin söz konusu olduğunu gösterdi” diyen Kubilay, “Böylesi acı dolu karanlık günlerden geçerken tek ihtiyacımız olan dayanışmadır. Güçlü dayanışma ağlarının kurulmasıdır. Dalga geçer gibi ‘Allah rahmet eylesin’ dedikten sonra Ahlat’a sarayı 1. gündem yapmak siyasi sorumsuzluktur. Erdoğan Bahçesaray’da bunca insan yaşamını yitirmişken Ahlat’a saray yapmaktan söz ediyor, meclis birinci gündem olarak saray yasasını konuşuyor. Buna artık vicdansızlık demek bile az kalır” dedi.

“İnsanlar Elazığ’da evsiz barksızken, Van’da çığ altındayken çay dağıtmak utanç vericidir” diyen Kubilay, HDP heyetinin Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ile birlikte olduğunu da hatırlattı.

‘Erdoğan askerlerin neden öldüğünü açıklamalı’

İdlip’e ilişkin de konuşan Kubilay, “Türkiye orada ne yapıyor? Türkiye askerinin İdlib’de ne işi var? Daha birkaç gün önce 8 asker İdlib’de hayatını kaybetti. Bu askerlerin İdlib’de ne uğruna öldüğünü, Türkiye’nin neden Suriye topraklarından askeri güçlerini çekmediğini Erdoğan açıklamalıdır ”diye konuştu.

Ekonomik krizin yıkıcı etkilerinin daha da büyüyeceğine dikkat çeken Kubilay gündeme ilişkin çeşitli başlıklarda açıklamalarda bulundu.