Kubilay: EYT’liler yaşa değil AKP’ye takılıyor

HDP Sözcüsü Günay Kubilay

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) “prim gün sayıları doldurduğunda emekli olabilme” talebi olduğuna dikkat çekerek, “Erken emeklilik istedikleri yalandır. EYT’liler yaşa değil, artık AKP-MHP iktidarına takılmaktadır” dedi.

Kubilay, düzenlediği basın toplantısında EYT’liler ile ilgili sorunun 1999’da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümet tarafından kabul edilen ve emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı yasayla çıktığını belirtti:

“8 Eylül 1999 gününe kadar işçilerin emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim ödeme gün sayısı isteniyordu. Yapılan değişiklikle emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’a, prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi.”

EYT’lilerin temel talebinin “1999’da yapılan bu değişikliğin geçmişe dönük uygulanmasına son verilmesi” olduğunu belirten Kubilay, “Yani 1999’dan önce çalışmaya başlayanlar, prim gün sayılarını doldurduğunda emekli olabilmelidir. O nedenle Erdoğan’ın ‘Erken emeklilik’ dediği gerçek dışıdır, koca bir yalandır. Zira EYT kapsamındaki olan ücretli çalışanlar Erdoğan’ın son açıklamasından sonra yaşa değil, artık AKP-MHP iktidarına takılmaktadır.”

Yandaş şirketlere kaynak var, EYT’lilere yok

EYT sorunu olan 5 milyonu aşkın ücretli çalışan bulunduğunu ifade eden Kubilay, Cumhurbaşkanlığına bağlı bir kurulun 26 milyarlık bir kaynak gerektiğini hesapladığını hatırlattı. Günay Kubilay şöyle devam etti:

“Bakınız bu iktidar EYT’lilere bulamadığı mali kaynağı kimlere buluyor: S 400 almak için anında 2,5 milyar doları buldu ve S-400’ü Rusya’ya peşin ödedi. Kuzey ve Doğu Suriye halklarının yaşadıkları toprakları işgal etmek ve Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmak için 100 bin kişilik bir çete ordusunu besleyecek milyarlarca doları buluyor. 2020 yılı bütçesinde 196 milyar lira sermayeden alınmayacak olan vergi bulunuyor. Bu miktar ile EYT sorunu 7 kez çözülüyor. Bu kadar değil. Görev zararları altında 99 milyar lira harcama yapılması öngörülüyor. Bu parayla da EYT sorunu 4 kez çözülebiliyor.

Halkın vergileriyle toplanan bütçede bankalara, yandaş şirketlere, hiper müteahhitlere, yandaş medyanın patronlarına, Erdoğan ailesine yakın dernek ve vakıflara ‘vergi harcaması, görev zararları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar’ adı altında kaynak transfer edilebiliyor. Ama EYT’lilere kaynak bulunamıyor?”

Kubilay, HDP olarak EYT sorunun çözümü için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesinin 30 milyar lira arttırılması amacıyla önerge verdiklerini ancak AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini hatırlattı. Kubilay şöyle devam etti:

EYT’liler hak etmedikleri hiçbir şeyi istemiyorlar

“EYT’liler hiç kimseden hak etmedikleri, emekleriyle kazanılmamış, alın teriyle yoğrulmamış hiçbir şey istemiyorlar. Hiç kimsenin aşına ekmeğine göz dikmiyorlar. EYT’lilerin istedikleri tek şey kazanılmış ve bugün zorla ellerinden alınmış emeklilik haklarının iadesi edilmesidir. Vaktiyle devletle yapılan sözleşmeye uyularak emekli edilmeleridir.”