Küçük Leyla’nın davasında düğümü çözebilecek bir ses kaydı ortaya çıktı

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin amca Yusuf Aydemir ile 6 sanığın yargılamalarına yeniden başlandı.

Aydemir’in ailesinin avukatı Erdoğan Tunç, iki AFAD görevlisine ait olduğu iddia edilen ses kaydının mahkeme heyetine sunulduğunu açıkladı.

1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tahliye edilen maktulün amcası sanık Yusuf Aydemir ile tutuksuz sanıklar Y.A, B.D, H.D, M. Aydemir, M.A. Aydemir ve A.A, katıldı. Taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan da izledi.

Maktul Leyla Aydemir’in annesi Şükran Aydemir ve babası Nihat Aydemir ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme başkanının, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin bozma kararını okumasının ardından söz alan Leyla Aydemir’in ailesinin avukatı Erdoğan Tunç, kendisine ulaşan bir ses kaydının olduğunu ve bu ses kaydında olay günü bir görevli tarafından görüntü çekildiği yönünde ifadelerin yer aldığını belirtti.

Amca Yusuf Aydemir 15 ay tutukluluktan sonra tahliye edilmişti

Sanık Yusuf Aydemir ise bozma kararı sonrası tahliye edildiğini hatırlatarak, “Adalete güveniyorum. 15 ay boşu boşuna yattım. Gerçek suçluların bulunmasını istiyorum. O benim yeğenim, canım, ciğerimdi. Leyla’nın kaybolduğu gün abim Nihat’ın arabası annemizin evinin önündeydi. Orada otururken Leyla’nın arabanın etrafında dolaştığını gördüm, daha sonra da görmedim. 10-15 dakika sonra da Nihat abim geldi ve kaybolduğunu söyledi. Ben yeğenimin derede cansız şekilde bulunabileceğini tahmin etmiyordum. Canlı olarak bulunması umudunu hep taşıdık.” dedi.

Diğer sanıklardan M.A. Aydemir de 3 yıldır sürekli olarak adliyeye gelip gittiğini, ekonomik durumunun iyi olmaması dolayısıyla mağduriyet yaşadığını anlatarak, beraat talebinde bulundu.

Dava kapsamında yargılanan 5 sanığın ve avukatlarının savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti, avukat Erdoğan Tunç’un mahkemeye sunduğu ses kaydının incelenmesi amacıyla Ağrı Emniyet Müdürlüğüne gönderilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 8 Ekim’e erteledi.

Ses kaydı mahkeme heyetine sunuldu

Leyla Aydemir’in ailesinin avukatı Erdoğan Tunç da duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki AFAD görevlisine ait olduğu iddia edilen ses kaydının mahkeme heyetine sunulduğunu aktardı.

Mahkemenin ses kaydının incelemeye alınması için gerekli yazışmaları Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü ile yapacağını belirten Tunç, şöyle konuştu:

“Yeni bir gelişme oldu. Dün elime ulaşan bir ses kaydı oldu. İhbarcı, bu ses kaydında arama kurtarma çalışmaları sırasında Leyla Aydemir’in bir kilerde saklıyken sesinin duyulduğu ve bunu gören AFAD görevlisinin telefona kayıt ettiği ancak sonrasında AFAD görevlisinin bunu sakladığını, kendisinin konuyla ilgili konuşmamayı tercih ettiğini, tehditlere maruz kaldığını iddia etti. Bunun üzerine ihbarcının ses kaydını mahkeme heyetine sundum. Çözümünün yapılarak gerekli teşhis işlemlerinin yapılması için ses kaydında iddia edildiği gibi esmer şahsın, Yusuf Aydemir olup olmadığı ve devamındaki iddiaların netliğe kavuşmasını talep ettim. Mahkeme bunun üzerine bu talebi kabul ederek İl Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazıp, ses kaydının çözümünü yapılmasını ve 8 Ekim’de yapılacak duruşmada bunların değerlendirilmesini kararlaştırdı.”

Cinsel istismar kuşkusu

Tunç, bu konun dışında esasa etki edecek farklı bir husus olmadığını ifade etti.

Kamuoyunda, Leyla Aydemir’in otopsisi hakkında bazı iddiaların dolaştığını ve bunu mahkeme heyetine ilettiğini anlatan Tunç, “İlk otopsi tutanağında geçen bazı ibarelerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporda yer almaması, bunlara ilişkin açıklama yapılmamış olmasını bu konuda cinsel istismarın olup, olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumundan görüş talep ettim. Mahkeme tarafına, mahkeme heyeti cinsel istismarın olmadığını İstanbul Adli Tıp Kurumunun bu konuya net olarak cevap verdiğini söyleyerek mevcut talebi reddetti.” diye konuştu.

Sanık avukatı Mehmet Fatih Kaya’nın açıklamaları

Sanık M.A. Aydemir ile Y.A’nın avukatı Mehmet Fatih Kaya da duruşma çıkışında yaptığı açıklamada, Leyla’nın faillerinin bulunmasına ilişkin devam eden bu yargılamada halen dosyanın birtakım hukuk ve vicdan dışı argümanlarla şekillendirilmeye çalışıldığını savundu.

Davaya ilişkin cinsel istismar iddialarının, birtakım spekülasyonlara neden olduğunu öne süren Kaya, şunları kaydetti:

“Nitekim halen Leyla’nın cinsel istismara maruz kaldığına dair söylemler geliştirilmektedir. Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Dairesi’nin 2018 yılının ekim ayının 17’sinde verdiği rapor gereğince, Leyla’nın hiçbir şekilde cinsel istismara maruz kalmadığı açıkça ortaya konulmuştur. Yaklaşık 3 yıl önce verilen bir adli tıp raporundan bağımsız ve habersiz olarak birtakım kesimlerin Leyla’nın istismara maruz kaldığı noktasında söylemlerde bulunmasını biz iyi niyetli bulmuyoruz.”

AA / ERZURUM