Küçükçekmece’deki parkla ilgili görevden uzaklaştırma kararı

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı ile Park ve Bahçeler Müdürü, Küçükçekmece’de yenilenen parktaki yıldız görselleri nedeniyle “görevleri başında kalmaları sakıncalı” görülerek görevlerinden uzaklaştırıldı.

İstanbul Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada Küçükçekmece Belediyesi’nin İstasyon Mahallesi’nde bulunan Atatürk Parkı’nda tamamlanan yenileme çalışmaları neticesinde bazı yer döşemelerinde PKK sembol ve renklerinin kullanıldığı yönünde ihbar ve şikayet yapıldığını belirtti.  

Görevleri başında kalmaları ‘sakıncalı’ görüldü

Mahallinde yapılan tespitler üzerine, söz konusu materyallerin Kaymakamlıkça kaldırıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

 “Küçükçekmece Kaymakamlığı’nın konuya ilişkin yazıları ile Valiliğimize gönderilen bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda, parkın yenilenmesiyle ilgili işlemlerden sorumlu olduğu tespit edilen Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı (S.G.) ile Park ve Bahçeler Müdürü (Ş.M.), 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. vd. maddeleri gereğince, görevi başında kalmalarında sakınca görüldüğünden, Valiliğimizce görevinden uzaklaştırılmıştır.”

Ne olmuştu?

Küçükçekmece Belediyesi’nin Atatürk Parkı’nda yenileme çalışmalarındaki yıldız görselli döşemelerin PKK sembollerini andırdığı iddia edilmişti. İddiaların ardından gösterilen tepkiler üzerine Küçükçekmece Belediyesi ekipleri görselleri dün parktan sökmüştü.

Küçükçekmece Kaymakamı Turan Bedirhanoğlu da, şikayet üzerine yaptıkları incelemede, parkta “terör örgütünün kullandığı sembollere” benzeyen bazı görseller tespit ettiklerini belirtmişti. Bedirhanoğlu, bunların kaldırılması için ekiplere talimat verdiğini ve söküm işlemlerinin başladığını kaydetmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattığını bildirmişti.