Kültür Sanat-Sen: Hukuksuz görevlendirmeler iptal edilmeli

HABER MERKEZİ – Kültür Sanat-Sen Genel Merkezi, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenecek yemekte katılımcıları eğlendirmek için devlet sanatçılarının görevlendirildiğini belirterek, görevlendirmelerin iptal edilmesini istedi.

Kültür Sanat-Sen Genel Merkezi ‘hukuksuz görevlendirmeler’ e ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, iktidarın memurlara siyaset yapma hakkı tanımadığını hatta en ufak bir eleştiri ya da sosyal medya paylaşımını cezai uygulamalarla susturduğu belirtilerek, “Siyasal iktidar söz konusu AKP olunca kural kaide tanımıyor.” denildi.

Bugün ATO da gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası” sonrası AK Parti Genel Merkez binasında düzenlenecek akşam yemeğinde katılımcıları eğlendirmek için Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Devlet Halk Müziği Korosu sanatçılarının görevlendirildiği belirtildi.

“Halka hizmet vermekle yükümlü olan devletin sanatçıları koro ve toplulukları sarayın eğlencelikleri haline getirilmeye çalışılıyor.” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Kurumlarımız uzun bir süredir devletin sanat kurumu saygınlığından uzak, genel müdürlüğün organize bürosu, sanatçılarınsa külliye çalışanı gibi kullanıldığı bir hal almıştır. Yaşadığımız durum kanıksatılmaya çalışılmakta itiraz edenler ise soruşturma açma ile tehdit edilmekte hatta cezalandırılmaktadırlar. Devletin sanatçıları olarak halkın vergileriyle var olan görevimiz, halkımıza piyasacı yaklaşımlardan uzak gerçek geleneksel sanatları hizmet olarak götürmektir.” Açıklamada, sanat kurumlarının saygınlığına ve ağırlığına yakışmayacak şekilde yapılan bu hukuksuz görevlendirmelerin iptal edilmesi istendi