Kuran kursunda asılı bulunan çocuğun dosyasına ‘kısıtlama’ kararı

Muş’taki Karşıyaka Kuran Kursu’na gönderilen 12 yaşındaki Mehmet Halil Yavuz’un ölüm olayına ilişkin başlatılan soruşturma dosyasına “kısıtlama” kararı getirildiği belirtildi.

Muş’taki Karşıyaka Kuran Kursu’na gönderilen 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz, 3 Temmuz’da kursun tuvaletinin kapısına kemerle asılı olarak bulunmuştu. Kuran kursundan yaralı olarak hastaneye kaldırılan Mehmet Halit Yavuz 14 Temmuz’da hayatını kaybetmişti.

Ailesi Diyarbakır’da olan Mehmet Halil Yavuz’un intihar ettiği iddia edilmişti. Ancak ailesi çocuklarının intihar etmediğini ölümünün şüpheli olduğunu belirtmişti. Mehmet Halil Yavuz’un şüpheli ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında dosyaya kısıtlama kararı getirildiği belirtildi.

Mezopotamya Haber’in geçtiği bilgilere göre; Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, yaptıkları ortak yazılı açıklamada emniyet fezlekesinin 14 Temmuz’da Muş Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettiğini belirtti.

‘Kısıtlama kararı kaldırılmalı’

Muş Barosu yönetiminin, dosyanın takibi ve bilgi edinmek için soruşturma savcısı ile 16 Temmuz’da görüştüğünün belirtildiği açıklamanın devamında şunları kaydedildi:

“Yapılan görüşmede ‘soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı alındığı’ bu sebeple dosyanın içeriği hakkında bilgi verilemeyeceği hususu Muş Barosu yönetimine iletilmiştir. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak, öncelikle kısıtlama kararının kaldırılması gerektiğini ve etkin bir yargısal faaliyette bulunulması hususunda soruşturma makamının yükümlülüklerinin bulunduğunu hatırlatır, kısıtlama kararının kaldırılması anından itibaren aşamalarda kamuoyuna detaylı bilgi verileceği hususunu bilgilerinize sunarız.”