Kürt Dil Platformu’ndan ‘Dilimiz kimliğimizdir’ konferansı

Diyarbakır’da Kürt Dil Platformu’nun gerçekleştirdiği “Dilimiz Kimliğimizdir, Dilimiz Varlığımızdır” konferansı başladı.

Kürt Dil Platformu’nun düzenlediği ‘Dilimiz Kimliğimizdir, Dilimiz Varlığımızdır’ konferansından – MA

Kürt Dil Platformu “21 Şubat Dünya Anadil Günü” nedeniyle “Dilimiz kimliğimizdir, dilimiz varlığımızdır” konferansı gerçekleştirdi. Diyarbakır merkez Sur ilçesindeki bir otelde düzenlenen konferansa, platformun bileşenlerinin yanı sıra sivil toplum örgüt temsilcileri de katıldı. Konferansın yapıldığı salona Kürtçe-Türkçe “Dilimiz varlığımızdır-Zimanê me hebuna me ye” pankartı asıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Konferansın açılış konuşmasını yapan Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizirî, dil çalışmalarının önemine değindi. Çizirî, dil çalışmaları için atılacak her somut adımın Kürtçenin geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı.

Daha sonra konuşan platform üyelerinden Hayrettin Altun ise, Kürtçenin Kirmanckî lehçesinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına işaret ederek, sahip çıkma çağrısında bulundu.

Konferans, DBP Diyarbakır İl Yöneticisi Hayrettin Altun’un “Dil ve Eğitim”, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek’in “Dil ve Halk”, Platform Sözcüsü Şerefxan Cizîrî’nin “Dil ve Aydınlık”, PSK’den Hasan Dağtekin’in “Dil ve Resmiyet” başlıklı sunumlarıyla devam edecek.