Kurtulmuş: İstanbul Sözleşmesi yanlıştı

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, “İstanbul Sözleşmesinin imzalanması kesinlikle yanlıştı” diyerek, “Nasıl usulü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü de yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır.” dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Anadolu Soruyor” programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Programda Kurtulmuş, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan, hukuki bağlayıcılığı da olan İstanbul Sözleşmesine ilişkin soruyu da yanıtladı. Kurtulmuş verdiği yanıtı twitter hesabından da paylaştı.

‘İmzalanması gerçekten yanlıştı’

“Ben İstanbul Sözleşmesini defaetle okumuş, İngilizce de okumuş, üzerinde çalışmış birisi olarak söylüyorum.” diyen Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesinin imzalanmasının “gerçekten” yanlış olduğunu savundu. Kurtulmuş, sözleşmenin 2011 yılında İstanbul’da imzalandığını ve 2012 yılı kasım ayında parlamentodan geçirilerek yasalaştığını hatırlattı.

‘Toplumsal cinsiyet ve LGBT bizimle asla uyuşmayan meseleler’

Kurtulmuş, şunları öne sürdü: “Bu metnin içinde iki tane önemli husus var. Dikkat çekmemiz gereken ve bizimle asla uyuşmayan. Bunlardan birisi toplumsal cinsiyet meselesi bir de cinsel yönelim tercihi. Bunlar başka şeyler de var ama. Bu iki mesele tam da LGBT vs unsurların marjinal unsurların ekmeğine yağ sürecek kavramlar olduğu ya da o kavramların arkasına sığınılarak faaliyetler yapacakları alanlar olduğu görülüyor.”

‘Hükümetin vazifesidir kavramı asla kabul edilebilir hususlar değil’

“Yine sözleşmenin içerisinde yer alan sözde namus, ahlak ve gelenek örf ve adet gibi konularla mücadele etmek hükümetlerin vazifesidir gibi bir kavram geçiyor.” diyen Kurtulmuş, bunların asla kabul edilebilir hususlar olmadığını söyledi.

Bir takım aile değerlerindeki zedelenmelerin ortaya çıkmasının tek başına İstanbul Sözleşmesinden kaynaklı bir şey olmadığına da işaret eden Kurtulmuş, “İki yanlışın içine düşmemek lazım. İstanbul Sözleşmesi evet yanlış bir şeydir bunu çok açık söylüyorum. ‘İstanbul Sözleşmesi olmazsa kadına karşı şiddet artar’ tezi de yanlış bir tezdir.” ifadelerini kullandı.

‘Bütün parti tabanlarında talep var’

Toplumsal araştırmalar yaptırdıklarını söyleyen Kurtulmuş, bütün siyasi partilerin tabanlarında İstanbul Sözleşmesinden çıkılması ya da bir düzenleme ile revize edilmesi konusunda ciddi beklenti olduğunu öne sürdü.

‘Usulü yerine getirilerek sözleşmeden çıkılır’

“Sözleşmenin iptal edilmesi söz konusu mu?” sorusuna ise Kurtulmuş, “Halkımızda ‘İstanbul Sözleşmesi konusunda büyük bir beklenti varken AK Parti olarak biz buna bigâne kalmayız. Nasıl usulü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü de yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır.” yanıtını verdi.