Kurum: İzmir’de 5 bin civarında orta hasarlı bina var

Bakan Murat Kurum, İzmir’deki deprem nedeniyle yapılan hasar tespit çalışmalarında ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık bina sayısının 309’a yükseldiğini belirterek, “5 bin civarında orta hasarlı bina var” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Fotoğraf: AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Afet Koordinasyon Merkezinde İzmir depremine ilişkin açıklama yaptı. TOKİ Başkanlığı bünyesinde 15 gün içerisinde projelerin tamamlanacağını ve 1 ay içerisinde sahada inşaatlara başlanacağını belirtti. Kurum, projeler tamamlandığında İzmirlilerle mahalle toplantıları yaparak vatandaşların detaylı bilgilendirileceğini söyledi.

‘Hasar tespit çalışmaları Çarşamba günü neticelenecek’

Enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmalarının önümüzdeki hafta çarşamba günü neticeleneceğini belirten Kurum, “Ağır hasarlı binalarımızın yıkım sürecini de Valiliğimiz koordinasyonunda bir ekibimizle yürütüyoruz. Oralarda da taşınma sürecini sağlıklı, güvenli şartlarda yaparak vatandaşımızı bu noktada taşınacağı alanlara götürmek ve binaların yıkım sürecini bu alanlarda başlatacak çalışmalar da yürütülmektedir.” diye konuştu.

‘31 yaralı hastanede’

Kurum, depremde yaralananlardan 31’inin hastanelerde tedavilerinin devam ettiğini söyledi.

‘Bayraklı’da 4 mahallede tespitler tamamlandı’

Hasar tespitleri için sahada aktif çalışan bin 572 uzmanın olduğunu ifade eden Kurum, depremin en çok hissedildiği Bayraklı’daki 4 mahallede tespitleri tamamladıklarını söyledi. Kurum, şunları kaydetti:

“Bayraklı’nın tamamını bugün, İzmir genelini de inşallah önümüzdeki hafta salı, çarşamba günü toparlıyor olacağız. Bugün itibarıyla 61 bin 735 binada 348 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışması tamamlanmıştır. Ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık toplam bina 309, bağımsız bölüm olarak da 4 bin 425 bağımsız bölüme ulaştı. 3 bin 152 az hasarlı, 372 de orta hasarlı binamız var. ”

‘5 okul ağır, 18 okul orta hasarlı’

Kurum, depremin ardından okullarda yapılan hasar tespitine ilişkin ise şu bilgileri aktardı:

“Dün Milli Eğitim Bakanımız açıkladı. İzmir’de okullarımızda 1 hafta daha eğitim, öğretime ara verildi. Bu süreçte okullardaki hasar tespit çalışmalarını da yürütüyoruz. Şu ana kadar İzmir’de depremden etkilenen ilçelerimizde bulunan 857 okulda hasar tespit çalışması yapılmıştır. 5 okulumuz ağır, 18 okulumuzun da orta hasarlı olduğunun tespitini yaptık.” 

Bu okullardaki öğrencilerin de mahalledeki en yakın okula transferi şekliyle bu sürecin yürütüldüğünü söyleyen Kurum, hasarlı hiçbir binada eğitim, öğretim yapılmayacağını vurguladı. Kurum, “Bu noktada hasar tespitlerimiz bu hafta içinde tamamlanıp taşınma sürecini de aynı şekilde Valiliğimiz koordinasyonunda yapmış olacağız.” dedi.

‘Bayraklı ve diğer ilçelerimizde aldığımız talep toplamı 3 bin 370’

Konak, Bornova, Seferihisar, Bayraklı ve Buca ilçelerindeki muhtarlıklarda kurdukları koordinasyon çadırlarında başvuru ve talepleri almaya devam ettiklerini belirten Kurum, “Bugüne kadar Bayraklı ve diğer ilçelerimizde aldığımız talep toplamı 3 bin 370, bu talepleri de hızlı bir şekilde karşılamaya gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

Kurum, hasar tespitlerinin vatandaşların, “hasartespit.csb.gov.tr” adresinden detaylı bir şekilde öğrenebileceklerini belirtti.

‘5 bin civarında orta hasarlı konutumuz var’

Ağır hasarlı binalarda ev sahiplerine 13 bin lira, kiracılara 5 bin lira yardım yapacaklarını daha önce açıkladıklarını anımsatan Kurum, “5 bin civarında orta hasarlı konutumuz var. Ev sahiplerine 5 bin lira, kiracılara da 2 bin 500 lira taşınma ve kira yardımını bugün itibarıyla başlatmış durumdayız.” dedi. Kurum, başvuruların tamamının internet sitesi üzerinden yapılabileceğini söyledi.

‘Konteynır çalışmaları sürüyor’

Bayraklı’da 1000, Bornova’da 312 konteynerlik çalışmaların AFAD tarafından yürütüldüğünü belirten Kurum, bunun için de 16 gün kaldığını dile getirdi.

Toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Hamza Dağ, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu katıldı.

Kaynak: AA