Las Tesis eyleminde darp edilerek gözaltına alınan kadınların şikayetine takipsizlik

Ankara’da Las Tesis eylemlerinde darp edilerek gözaltına alınan kadınların, polisler hakkında yaptığı suç duyurusuna “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildi. 

Savcılık, polisin usule ve yasaya uygun müdahale ettiğini belirtti.

Ankara’da 12 Aralık 2019 tarihinde kadına yönelik şiddete karşı gerçekleştirilen Las Tesis eylemine müdahale eden polis, 9’u kadın 10 kişiyi gözaltına almıştı. Darp edilerek gözaltına alınan kadınlardan Aysun Gençtanır, Buse Üçer, Esmanur Çağlak, Meziyet Yıldız ve Nebiye Merttürk’ün polisler hakkında yaptığı suç duyurusuna “kovuşturma yapılmasına yer olmadığı” kararı verildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yazılan yazıda, şu ifadeler yer aldı: “Yakalama işlemi yapılan şahısların görevliler hakkında asılsız ithamlarda bulunarak Cumhuriyet Savcılığına veya idari kurumlara şikâyette bulunmalarını engellemek amacıyla da Dr. raporları alınmasının ve idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmesinin ardından şahıslar hastane önünden salıverilmişlerdir.” 

‘Polisler usul ve yasaya uygun müdahale etti’

Savcılık kararında ise, Ankara Valiliği’nin 22 Ocak 2018’deki 2018/1938 sayılı “yasak” kararı gerekçe gösterilerek, şöyle denildi: “Bu nedenle müştekilerin eylem yapmadan önce valilikten izin almaları gerektiği, izinsiz şekilde yapılan eyleme polis memurlarının usul ve yasaya uygun olarak müdahale ettikleri, bu haliyle herhangi bir suç ve suç unsuru teşkil eden bir eylem bulunmadığı anlaşılmakla, şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına.”

‘Savcılık kararını Zeytin Dalı Operasyonu ile ilgili yasaklama kararına dayandırdı’

Karara ilişkin yazılı açıklama yapan Toplumsal Hukuk Kadın, “Bu karar, hiç de yabancı olmadığımız kadına yönelik şiddetin faillerini, devlet şiddetini aklanma çabasının ürünüdür” dedi. Ankara Emniyeti’nin tüm dünyanın gözü önünde uygulanan şiddet ve haksız yakalamayı savunduğu belirtilen açıklamada, savcılık kararının Ankara Valiliği’nin “Zeytin Dalı Operasyonu” ile ilgili yasaklama kararına dayandırdığına dikkat çekildi.

Karara itiraz edilecek

Açıklamada, şunlar ifade edildi: “Savcılığın kararı şiddetten yana, şiddeti besleyen bir karardır. Karar hukuki midir? Elbette değil. Eril yargı devlet şiddetini cezasızlık kalkanı ile koruma çabasındadır. Las Tesis dansı şarkı sözlerinde belirtildiği üzere ataerki bir yargıç, bir savcı olarak karşımızdadır.”

Açıklamada, savcılığın kararına 25 Kasım’da itiraz edileceği belirtildi.

MA – ANKARA