Kadınların danslı protestoları dünyaya yayılıyor

HABER MERKEZİ – Şili’de feminist örgüt Las Tesis kolektifinin başlattığı danslı protesto, kadın gazeteciler ve medya çalışanları tarafından Kolombiya’nın Bogota kentinde de yapıldı..

Şili’de Valparaiso kentinde feministlerin oluşturduğu Las Tesis kollektifinin ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ nedeniyle Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği danslı protesto dünyaya yayılıyor.

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Fransa, İspanya ve çeşitli ülkelerde benzerleri yapılan danslı protesto, kadın gazeteciler ve medya çalışanları tarafından Kolombiya’nın Bogota kentinde de düzenlendi. Kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto etmek amacıyla düzenledikleri ‘Yolunda bir tecavüzcü’ adını taşıyan şarkıyı söyleyen kadınlar gözlerine siyah bant çekip, dans etti.

Las Tesis kollektifininin El País gazetesine verdiği demeçte, “Lastesis olarak adlandırılırız çünkü öncülümüz feminist teorisyenlerin tezlerini kullanmak ve onları bu mesajı yaymak için sahneye koymaktır .” diyor. Kollektif, performans için tecavüz ve onun tasfiyesi hakkında yazan yazar, antropolog ve feminist Rita Segato’dan esinlenerek metinlerinden ilham aldığını anlatıyor.  Kollektif, sergiledikleri performansla tecavüzün kişisel bir sorun olmadığına sosyal bir mesele olduğuna dikkat çekmek istediklerini anlatıyor.

Gazeteci Zekiye Türkeri’nin İspanyolca’dan çevirdiği ‘Yolunda bir tecavüzcü’ şarkının sözlerinde geçen bazı ifadeler şöyle: “Ataerkillik bir yargıçtır. Bizi dünyaya gelmiş olmakla suçlayan cezamız senin görmediğin şiddettir. Kadın cinayetidir katilin dokunulmazlığıdır, kaybolmaktır, tecavüzdür, tabi ki suç bende değildir, ne nerede bulunduğumda, ne de nasıl giyinmiş olduğumda tecavüzcü sendin, tecavüzcü sensin.”