‘Leyla çocuk bu halkın çocuğu oldu susmayacağız’

Ağrı’da kaybolduktan sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin görülen davanın duruşması ertelendi.

UCİM Derneği Başkanı Özkan, sanık avukatının duruşmada “kamuoyunu rahatlatmak için yapılan yargılama” dediğini duyduklarını belirterek, “Leyla çocuk bu halkın çocuğu oldu susmayacağız.” dedi.

Leyla Aydemir

Ağrı’da bayram ziyareti için gittiği dedesinin köyünde kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin biri tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

UCİM yöneticileri duruşmaya alınmadı

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki 3’üncü duruşmaya Leyla Aydemir’in amcası Yusuf Aydemir, Elazığ’da tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle duruşma salonuna avukatların dışında kimse alınmadı.

Mahkeme, Aydemir’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 3 Temmuz’a erteledi.

‘İçeri alınmadık ortalığı boş buldular’

Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İçeri alınmadık ortalığı boş buldular. Leyla’ya yapılanın bedeli adalet önünde verilecek.” dedi. İçerden gelen sesleri kulaklar duyuyor. Sanık avukatının sözü: Kamuoyunu rahatlatmak için yapılan yargılama!!! Leyla çocuk sahipsiz değil biz orada dönen tiyatroyu gördük. Leyla çocuk bu halkın çocuğu oldu susmayacağız.

Ne olmuştu?

4 yaşındaki Leyla Aydemir, Ağrı’da 15 Haziran 2018 tarihinde Ramazan Bayramı dolayısıyla ailesiyle birlikte dedesini ziyaret için gittikleri Bezirhane köyünde kaybolmuştu. Leyla’nın kaybolmasından 18 gün sonra cenazesi köye 2 kilometre mesafede, kent merkezine giden yolun yakınında akarsu kenarındaki ağaçların arasında bulunmuştu. Leyla’nın vücudunda darp ya da yara izine rastlanmamıştı.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 7 sanık hakkında “Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “İştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 14’er yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyor.