Leyla Güven’in tutukluluğuna yapılan itiraza ret

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutukluluğuna ilişkin Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz da reddedildi.

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in avukatlarının, Güven’e 22 yıl 3 ay hapis cezası veren Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı tutukluluk itirazı reddedilmişti. Avukatlar bunun üzerine bir üst mahkemeye başvuruda bulundu.

Avukatların bir üst mahkeme olan 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz de yerinde görülmedi. Mahkeme, 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tutukluluk kararında bir isabetsizlik bulunmadığı gerekçesiyle itirazı reddetti.

Ne olmuştu?

Güven, hakkında DTK Eşbaşkanlığı sıfatı ile yürüttüğü siyasi çalışmalar ve yaptığı konuşmalar nedeniyle açılan davanın karar duruşması 21 Aralık günü Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Güven’e 22 yıl 3 ay hapis cezası vererek, hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Aynı gün gece gözaltına alınan Güven, sabah saatlerinde adliyeye çıkarıldı.  Güven kararın 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce yüzüne okunmasının ardından tutuklanarak Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

MA – DİYARBAKIR