LGS merkezi sınav Covid-19 önlemleri altında başladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınav yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını önlemleri altında başladı.

İlk oturumu 09.30-10.45 saatlerinde gerçekleştirilecek sınavın ikinci oturumu ise 11.30-12.50 saatleri arasında yapılacak.

Fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik iki oturum şeklinde gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav başladı. Saat 09.30’da başlayan birinci oturum saat 10.45’te sona erdi. İkinci oturum 45 dakika ara ile saat 11.30’da başlayacak ve 12.50’de tamamlanacak.

Fotoğraf: AA

Maske takarak sınava gelen öğrenciler, okul önünde sıraya alınarak kimlik kontrolü yapılan öğrenciler el dezenfektanı kullandıktan sonra sınava girecekleri sınıflara alındı.

Sınav nedeniyle öğrenciler ve ebeveynlerinin heyecanlı oldukları gözlendi. Okul bahçesine alınmayan ebeveynler okul dışında bekliyor.

Covid-19 salgını koşullarında yapılan merkezi sınava giren öğrencilere, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Öğrenciler, 75 dakika sürecek birinci oturumda sözel alandan 50 soruluk testi, 80 dakika sürecek ikinci oturumda ise sayısal alandan 40 soruluk testi çözecek.

Fotoğraf: AA

Öğrencilere birinci oturumda, 8. sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

Sınav sonuçları, 16 Temmuz’da ilan edilecek.