‘Libya tezkeresi iptal edilsin’

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, ülkenin, emekçilerin ihtiyacının yeni tezkereler olmadığını belirterek, Libya tezkeresinin iptal edilmesini istedi.

HABER MERKEZİ – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Libya tezkeresine ilişkin basın toplantısı düzenledi. DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde yapılan toplantıda konuşan Melih Yalçın, Türkiye tarihinin en büyük ekonomik, sosyal ve siyasal krizini yaşadığına dikkat çekti.

‘Onlarca tezkere kalıcı çözüm üretmedi’

AKP hükümetinin gerçekçi olmayan politikalarıyla iç ve dış siyasette çıkmaza girdiğini belirten Yalçın, “Her alanda çırpındıkça batan iktidar, çareyi yeni bir savaşta aramaktadır.” dedi. AKP ve MHP oylarıyla Libya tezkeresinin meclisten geçtiğini hatırlatan Yalçın, Suriye ve Irak başta olmak üzere TBMM’den geçirilen onlarca tezkerenin kalıcı bir çözüm üretmediğine vurgu yaptı. Yalçın, iç savaş halindeki Libya‘ya asker gönderilmesinin AKP’nin Türkiye’de iç ve dış politikada yaşanan tıkanmayı aşma çabası olduğunu belirtti.

‘Emekçilerin ihtiyacı yeni tezkereler değil’

Yalçın, AKP’nin Suriye ile başlayan ve Libya ile sürdürmek istediği hamlelerin Türkiye’yi daha fazla çıkmaza sürüklemesinin yabana atılamayacağını söyledi. Yalçın, ülkenin, emekçilerin ihtiyacının yeni tezkereler olmadığını hızla barışı ve demokrasiyi tesis edecek adımların atılması olduğunun altını çizdi.

Libya tezkeresinin derhal iptal edilerek savaş politikalarından vazgeçilmesini isteyen Yalçın, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, Türkiye’yi Libya’da yaşanan iç savaşa taraf olmaya zorlayan her adımın karşısında olduklarını kaydetti. Yalçın, barış, demokrasi ve halkların kardeşliğinden yana olan tüm kesimleri barıştan yana tutum almaya çağırdı.