Libya’da ‘Ateşkes sona erdi’ açıklaması

Libya’da Halife Hafter müttefiği olan Temsilciler Meclis Başkanı Salih, “Ateşkesin sona erdiğini ve savaşın devam edeceğini” duyurdu.

Libya Trablus – Arşiv – AA

Libya’daki Halife Hafter müttefiği Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Libya merkezli yerel bir televizyona konuştu. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Salih, Türkiye ve Rusya’nın 12 Ocak’ta yerel saatle 00.00’da hayata geçmek üzere yaptığı ateşkes çağrısına “Rusya Devlet Başkası Vladimir Putin’e saygılarından” dolayı olumlu yanıt verdiklerini söyledi.

Salih, açıklamasında “Ateşkesin kendileri için sona erdiğini savaşın devam edeceğini” kaydetti. Trablus’taki çatışmalarda başarı elde edememelerine dair ise Salih, “Türkiye’nin müdahalesi Trablus’un geri alınması savaşında sonuç elde etmemizi geciktirdi.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye ve Rusya’nın ortak girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşması, önceki gün Moskova’da gerçekleştirilen görüşmeler sonunda Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından imzalanmıştı. Hafter ise anlaşmayı imzalamadan dün sabah saatlerinde Moskova’dan ayrılmıştı.