Londra’da 90 çevreci gözaltına alındı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Extinction Rebellion adlı çevreci grubun düzenlediği protesto sırasında en az 90 kişi gözaltına alındı.

Çevreciler, hükümetten olası bir iklim felaketinin önlenmesi için acilen harekete geçmesi ve gerekli yasal düzenlemeleri yapmasını istiyor.  

Fotoğraf: Hasan Esen/AA

İngiltere’nin başkenti Londra’da Extinction Rebellion adlı çevreci grup, hükümetten ve parlamentodan iklim değişliğinin önlenmesi için acilen adım atılması talebiyle eylem yaptı. Çevreciler, sabah erken saatlerden itibaren Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda toplandı. Öğle saatlerinde harekete geçen çevreciler, yaz tatilinin ardından yeniden açılan parlamentoya doğru yürüyüşe geçti. 

Hükümete iklim felaketinin önlenmesi için acilen harekete geçmesi çağrısı

Polis, göstericilerin parlamento binasına girmeye çalışmasını önlemek için barikatlar kurdu. Göstericiler, yürüyüşlerinin ardından parlamentonun hemen karşısındaki meydanda toplandı. Yapılan konuşmalarda, hükümetten ve parlamentodan olası bir iklim felaketinin önlenmesi için acilen harekete geçmesi ve gerekli yasal düzenlemeleri yapması istendi. 

Polisten yapılan açıklamada da protestocuların toplanabileceği yerlere kısıtlamalar getirildiği ve kurallara uymayanların gözaltına alınacağı duyuruldu.

Parlamento binası önündeki yolu trafiğe kapatan göstericilere müdahale edildi

Çevreci grubun sabah erken saatlerde Trafalgar Meydanı’nda başlayıp Parlamento Meydanı’nda sürdürdüğü eylem, yerel saatle 20.00’de (TSİ 22.00) sona erdi. Eylem sırasında parlamento binası önündeki yolu trafiğe kapatan bir grup eylemciye polis müdahale etti. Polisin uyarılarına rağmen yolu açmayan eylemcilerden onlarcası gözaltına alındı. 

Güvenlik görevlilerin gözaltına alınan göstericileri polis minibüsüne bindirdiği sırada diğer protestocular tepki gösterdi.

90 kişi gözaltına alındı 

Londra polisinin konuya ilişkin açıklamasında, “Bir acil durum görevlisine saldırmak, polisin çalışmasını engellemek ve kamu düzenini bozmak gibi suçlardan saat 18.00’e kadar 90 kişinin gözaltına alındığı” belirtildi. 

Extinction Rebellion adlı grup, eylemlerini 10 gün sürdüreceklerini duyurdu. 

AA’nın foto muhabiri Hasan Esen’in objektifine gösterilerden yansıyan kareler şöyle;

AA – LONDRA