Lübnan’da göstericilere müdahale: 35 yaralı

Beyrut’ta yeniden başlayan protestolarda gözaltına alınanların serbest bırakılmasını isteyen göstericilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 35 kişi yaralandı.

Fotoğraf: Beyrut – AA

Lübnan’ın Başkenti Beyrut’un Korneş Mezraa bölgesinde toplanan göstericiler, önceki gece düzenlenen protestolarda “taşkınlık çıkardıkları” gerekçesiyle gözaltına alınanların serbest bırakılması talebiyle yolları kapattı.

AA’nın geçtiği bilgilere göre; göstericiler, yönetimi paylaşan mezhep eksenli siyasi gruplara tepki olarak “mezhepçiliğe hayır” ve “barışçıl devrim” sloganlarını attı. Bunun üzerine göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti. Güvenlik güçleri, biber gazı kullandığı müdahalede göstericilerden 20 kişiyi gözaltına aldı. Çok sayıda gösterici kullanılan gazdan etkilendi.

35 kişi yaralandı

Lübnan Kızılhaç Örgütü de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, güvenlik güçleri ile göstericiler arasında gerginliğin yaşandığı Korneş Mezraa bölgesinde yaralanan 35 kişinin yakın hastanelere nakledildiğini duyurdu.

59 kişi İç Güvenlik Karargahında tutuluyor

Beyrut’ta 14 Ocak’ta yönetim karşıtı protestolar sırasında güvenlik güçlerine taş ve havai fişeklerle saldırdıkları ve bankaların şubelerine zarar verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 59 kişi, Korneş Mezraa bölgesindeki İç Güvenlik Güçleri karargahında tutuluyor. Bu arada, Temyiz Mahkemesi Başsavcısı Gassan Uveydat, bir televizyon kanalındaki açıklamasında, güvenlik güçlerine saldırdığı ispatlananlar dışındakilerin serbest bırakılacağını belirtti.

Halkın talep ettiği teknokrat kabine oluşturulmadı

Başbakan Saad Hariri, ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikaları nedeniyle 29 Ekim 2019’da istifa etmişti. Hariri, yeni hükümet kurulana kadar görevine devam ediyor. Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefiklerinin destekleri sonucu 19 Aralık 2019’da hükümeti kurma görevi ise Hassan Diyab’a verildi. Ancak, halkın talep ettiği teknokratlardan oluşan küçültülmüş kabineyi oluşturma konusunda henüz mesafe alamadı.

Protestocular, “ekonomik krizin günden güne kötüye gittiği ve siyasi güçlerin çözüm üretmek yerine parti çıkarlarını ön planda tuttuğu” gerekçesiyle pazartesi günü itibarıyla yol kapatma eylemlerini yeniden başlatmıştı.

Eylemciler dün de öğle saatlerinden itibaren Beyrut ve diğer bölgelerinde ana yolları kapatma eylemlerini gece saatlerine kadar sürdürdü.