Lübnan’da gösteriler sürüyor

Lübnan’da başkent Beyrut’ta toplanan göstericiler, ekonomik krizden sorumlu tuttukları siyasi partileri protesto etti.

HABER MERKEZİ – Lübnan’da ekonomik durum ve vergilere karşı başlayan protestolar sürüyor. Başkent Beyrut’ta toplanan göstericiler, ekonomik krizden sorumlu tuttukları siyasi partileri protesto etti.

Beyrut’un merkezindeki Şehitler Meydanı ve Riyad Sulh Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, 1975-1990 yılları arasında yaşanan iç savaştan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partiler ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Hassan Diyab’a karşı gösteri düzenledi. Meclis binasının önüne kadar yürüyen kalabalık grup, Lübnan bayrakları taşıdı. Yürüyüşte, siyasi parti liderleri ile Diyab aleyhine slogan atıldı.

Bu arada ülkenin kuzeyinde yer alan Trablusşam ve Akkar kentlerinde de gösterilere düzenlendi. Göstericiler Diyab’ın başbakanlığa getirilmesine karşı yolları kapatarak protesto eylemi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis’teki siyasi gruplarla gerçekleştirdiği istişare görüşmelerinin ardından yeni kabineyi oluşturma görevini 19 Aralık’ta Hassan Diyab’a vermişti. Akademisyen Hassan Diyab, Şii Hizbullah, Emel Hareketi ve Cumhurbaşkanı Avn’ın kurucusu olduğu Özgür Yurtseverler Hareketi’nin desteğiyle Meclisteki 128 vekilden 69’unun oyunu alarak yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

Lübnanlı protestocular, bağımsız bir akademisyen olmasına rağmen Hizbullah ve siyasi müttefiklerinin desteğini alması nedeniyle birkaç günden beri Diyab’ın başbakanlığına karşı gösteriler düzenliyor. Lübnan’da 17 Ekim’de ekonomik durum ve vergilere karşı başlayan protestolar, Başbakan Hariri’nin istifasına yol açmıştı. Gösterilere 13 gün direnen Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

AA – LÜBNAN