Lübnan’da yeni hükümet kuruldu

Lübnan’ın yeni hükümeti, Hizbullah ve müttefiklerinin oluşturduğu 8 Mart Bloku’nun desteğiyle kuruldu. Kabinede, biri savunma bakanı olmak üzere 6 kadın yer alıyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn – Başbakan Hassan Diyab – AA

Lübnan’daki protestolar nedeniyle 29 Ekim’de istifa eden hükümetin yerine, Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefiklerinin desteğiyle öne çıkan Hassan Diyab başbakanlığında yeni hükümet kuruldu. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği Hassan Diyab ve yeni kabine üyelerini, Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.

‘Lübnan’ı kurtarma’ hükümetini açıkladı

Yeni Başbakan Diyab, dün akşam Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmesinin ardından Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda “Lübnan’ı kurtarma hükümetini” açıkladı. Kabinesinin teknokratlardan oluştuğunu ve yeni seçim yasası için çalışacaklarını ifade eden Diyab, ilk olarak, protestocuların taleplerini dikkate aldıkları mesajını verdi. Kurtuluşun temelini oluşturan istikrarı korumaya odaklanmaları gerektiğini belirten Diyab, “Kaybedecek zaman yok. Vakit çalışma vakti.” dedi.

Yeni hükümet, İran ve Beşşar Esed rejimine yakınlığıyla bilinen Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefiklerinin oluşturduğu 8 Mart Bloku’nun belirlediği Müslüman Sünni, Şii ve Dürzi ile Hristiyan isimlerden oluşuyor.

20 üyelik kabinede 6 kadın yer alıyor

Savunma bakanlığına ilk kez bir kadının atandığı küçültülmüş yeni kabinede, Savunma Bakanı Zeyne Aker Adra’nın (aynı zamanda başbakan yardımcısı) yanı sıra Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, Gençlik ve Spor Bakanı Fertinye Uhanyan, Adalet Bakanı Mari Kloud Necm, Çalışma Bakanı Lemya ed-Duveyhi ve Göçmen Bakanı Gada Şureym olmak üzere 6 kadın yer alıyor.

AA – BEYRUT