Lütfi Elvan: Devir teslim töreni gerçekleştiremeyeceğiz

Adalet Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlandı.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı iken Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan, komisyona gelerek üyelere veda etti.

Elvan, Berat Albayrak’ın sağlık sorunları nedeniyle devir teslim törenini gerçekleştiremeyeceklerini söyledi.

Lütfi Elvan, Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine veda etti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Adalet Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı. Komisyon, Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bakanlığının 2021 yılı bütçesini sunumuna başladı.

Komisyonda, Adalet Bakanlığının yanı sıra Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Yargıtay, Danıştay, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile Kişisel Verileri Koruma Kurumunun bütçeleri de ele alınacak.

Milletvekili Paylan yeni başkanlık için seçim yapılmasını istedi

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, görüşmelere geçilmeden önce Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması nedeniyle oturumun ertelenerek, yeni başkanlık divanı için seçim yapılmasını istedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan (ortada)

‘Komisyonun çalışmaları için hukuki engel yok’

Bunun üzerine söz alan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, bakanlığa atanması dolayısıyla Elvan’ı tebrik ederek, görevinde başarı diledi. Kalaycı, TBMM İçtüzüğü hükümleri ve bugüne kadarki uygulamaların, tartışmaya mahal vermeyecek kadar açık olduğunu söyledi. 

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, İçtüzük hükümlerine işaret ederek, komisyon çalışmalarının kesintisiz devam etmesi için hukuki bir engel olmadığını belirtti. Komisyon Başkanvekili Aksu ise konuyla ilgili kendisinin de bir çalışma yaptırdığını hem İçtüzük hem de daha önceki uygulamalar açısından konunun çok açık olduğunu ifade etti.

Bakan Elvan milletvekilleriyle vedalaştı

Bu sırada Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, komisyon salonuna geldi. Milletvekillerini selamlayan Elvan, komisyon sıralarına oturdu. Teşekkür konuşması yapan Elvan, “Plan ve Bütçe Komisyonu benim için bir aile, bir yuva.” dedi.

Bu dönemde de iktidarıyla muhalefetiyle tüm partilerle son derece uyum içinde çalışma yürüttüklerini belirten Elvan, “Tüm komisyon üyesi arkadaşlarımız büyük fedakarlıklar gösterdiniz.” diye konuştu. “Plan ve Bütçe Komisyonumuzu özleyeceğim. Her zaman emrinizdeyiz.” diyen Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2021 yılı bütçesi için 17 Kasım’da Meclis’e geleceğine işaret etti.

Elvan, “Lütfen hakkınızı helal ediniz. Zaman zaman hata yaptığım, yanlış ifade kullanmış olduğum anlar olabilir. Neticede hepimiz insanız. Her birinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

‘Berat Bey’in sağlık problemleri nedeniyle onu gerçekleştiremeyeceğiz’

Bu arada Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna veda konuşması yapmaya gelirken gazetecilerin tebriklerini de kabul etti. Bir gazetecinin “Devir teslim töreni gerçekleştirilecek mi?” sorusuna Elvan, “Berat Bey’in sağlık problemleri nedeniyle maalesef onu gerçekleştiremeyeceğiz. Kendisiyle görüştüm. Hizmetlerinden dolayı teşekkür ettim. O da bize görevimizde başarılar diledi.” karşılığını verdi.

Milletvekilleri de Elvan’ı tebrik etti, yeni görevinde başarı diledi. Elvan daha sonra milletvekilleriyle tek tek selamlaşarak, komisyon salonundan ayrıldı.

AA – TBMM