M. Akif Ersoy Üniversitesi’ndeki 2 akademisyene taciz davasında beraat

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde öğrencilerine mesaj yoluyla cinsel saldırıda bulunduğu söylenen ve öğrenciler tarafından mesajları ifşa edilen 2 akademisyen delil yetersizliği nedeniyle beraat etti.

MAKÜ öğrencileri taciz ifşaları sonrası okulda protesto eylemleri gerçekleştirmişti

Bir öğrencinin mesaj görüntülerini sosyal medyada paylaşmasının ardından gündeme oturan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde taciz skandalı Üniversite yönetimi tarafından YÖK’e bildirilmişti. YÖK, konuyla ilgili soruşturma başlatmış ve konu yargıya taşınmıştı.

Bugün görülen davada mahkeme heyeti öğretim görevlileri S. U. ve M. Ö. T. hakkında delil yetersizliğini gerekçe göstererek beraat kararı verdi.

Taciz skandalını gündemde tutmak için açılan ‘Burdur kadın dayanışması’ Twitter hesabından yapılan açıklamada ‘Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yaşanan taciz olayında tacizci öğretim görevlileri S. U. ve M. Ö. T., yerel mahkeme tarafından, “DELİL YETERSİZLİĞİ”nden beraat ettirildi’ denildi.

Twitter hesabından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Şimdiye kadar, tacizcilerin isimlerini, taciz girişimlerinde arkada bıraktıkları, ses kaydı, yazışma gibi belgeleri, tacize uğrayan kadınların tanıklıkları gibi delilleri; her şeyden önce, suçun şahsiliği ilkesine gösterdiğimiz saygıdan ve tacizcilerin eşleri, çocukları ve ailelerinin yerine de duyduğumuz utançtan dolayı, yalnızca üniversite ve adliye ile paylaşmış, taciz belgelerini ve isimlerini kamuoyuna açmamıştık.”

“Tacizcilerin kadınlara karşı işledikleri bu cinsel suçtan dolayı, onların ailelerinin en azından utanç duymalarını, evlatlarını tahkir etmelerini beklerdik.”

“Ne var ki, tacizciler ve aileleri bu kadarcık bir insani duruşu sergilemek yerine, tacize uğrayan kadın arkadaşlarımıza karşı, ellerindeki bütün imkanlarla saldırıya geçtiler.”

“Bir kez daha gördük ki, erkek egemen sistem, yapı ile fail arasında büyük bir suç ortaklığıymış; tacizciler en büyük desteği, üniversitedeki mesai arkadaşlarından, adliyeden, karakoldan, yerel ahaliden ve ne yazık ki, ailelerinden gördüler.”

“Artık, yalnızca tacizcilerin isimlerini, onların yaptıklarına ilişkin delilleri değil, onları yerelde destekleyen üniversite yetkililerini, adli/idari memurları, tacize yataklık eden yerel esnafı ve evlatlarının yaptıklarından utanmak yerine, tacizci oğullarına kol kanat olup, kadın arkadaşlarımıza iftira/tazminat davası açmayı tercih eden tacizcilerin ailelerini de ifşaa edeceğiz. #uykularınkacsinmaku #taciziifsaet #herkadindelildir #herkadinsahittir #burdurkadindayanismasi

Ne olmuştu?

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) görevli öğretim üyesinin, kadın öğrencilere taciz ve cinsel saldırı girişiminde bulunduğu iddiaları gündeme geldi. Öğrenci olduğunu söyleyen bir kadın kullanıcının Twitter’daki hesabından “Arkadaşlar bir konudan bahsedeceğim. Uzun zamandır bu psikolojinin yarattığı hisle yaşayamıyorum. Mehmet Akif Üniversitesi’ndeki öğretim üyelerinden 2 kişi, ben de dahil çoğu kadın öğrenciye taciz ve tecavüz girişiminde bulunmuştur” ifadelerinin yer aldığı paylaşımlar kısa sürede yayıldı.

Konuşma görüntüleri taciz edilen öğrenciler tarafından Twitter’da paylaşılmıştı

yeni1mecra