Macron’la çalışanlar arasında gerilim yükseldi

Fransa’da ulaşım grevi yaşamı olumsuz etkiliyor. Sadece iki adet sürücüsüz metro hattı çalıştı.

Can Hergül*

Fransa’da taşıma hizmetleri grev sebebiyle pazar günü de çalışmamaya devam etti. Sadece iki adet sürücüsüz metro hattı çalışır iken, ulusal demiryolları operatörü SNCF altı hızlı tren hattından sadece birinin çalışacağı konusunda açıklama yaptı.

france24.com’da yer alan habere göre salı günü tek puanlı emeklilik sistemine karşı başlayan grev hâlâ devam ediyor. Başbakan Edouard Philippe hükümetin bu plandan vazgeçmeyeceğini açıkladı. Philippe’in Le Journal du Dimanche’ye verdiği demeçte “Eğer bugün ileriyi gören, ciddi ve faydalı bir reform yapmazsak, ileride bir başkası daha acımasızını yapmak zorunda kalacaktır” dedi. Fakat CGT sendika başkanı Philippe Martinez aynı gazeteye, “Bu reform planı geri çekilene kadar grevi sürdüreceğiz” biçiminde konuştu. Başbakan halihazırda bulunan 42 farklı emeklilik planının birleştirileceği bu reformun ayrıntılarını paylaşmakta hâlâ geç kalmış durumda ki bu durum sendikaların sinirini daha da artıracak gibi duruyor.

Başbakan; “Mevcut sistemde adaletsizlik yaşayan birçok kişiye son derece olumlu cevaplar verebiliriz: kadınlar, çiftçiler ve özellikle kariyer değiştirenler” dedi. Sendikalar salı günü ulusal çapta gösteriler yapılacağını ifade ederken, ilerleyen günlerde taşımadaki durgunluğun çok az rahatlayacağı öngörülüyor.

Ortak bir açıklamada üç büyük sendika başkanı, hafta başından itibaren grevin bir üst seviyeye çıkması gerektiğini belirtti. Bu grevler Macron’un şimdiye kadar yüzleştiği en büyük problem olabilir. 2017’de göreve geldiğinde Fransa’yı radikal reformlarla yenileyeceğini söyleyen Macron, uluslararası arenada Avrupa’nın birinci sözcüsü haline gelmişti. Macron Sarı Yeleklilerin tehdidinin geçtiğine inanırken, Sarı Yelekliler ise bu grev havasını kullanarak, cumartesi günü yeni bir eyleme başladı. Sendikalar Macron’un bu planının kamu ve özel sektörde milyonlarca insanı 62 yaşından da fazla çalışmaya zorlayacağını dile getiriyor.

Fransa iç işleri bakanlığına göre yaklaşık 800 bin kişi sendika gösterilerine katıldı. Bu son on yılda sendikaların gösterdiği en büyük tepkilerden biri. Pazartesi günü çalışanlar işe gitmek için zorlanacak iken salı günü ulusal protesto gösterileri planlanmış durumda. Transilien, Paris bölgesi demiryolları operatör şirketi ulaşımda aksamalar olacağını ve çalışanların farklı ulaşım yöntemlerine (arabayla işe birkaç kişi ortak gitmek gibi) başvurmalarını tavsiye etti.

Paris’teki turistler de mağduriyet yaşıyor. Dünyaca ünlü Louvre Müzesi bazı odaların grev nedeniyle kapalı olacağını duyurdu. El Greco’nun Grand Palais’teki sergisinin de kapalı olacağı açıklandı. Paris Operası ve birkaç tiyatro salonu son günlerdeki grev sebebiyle şovlarını iptal ettiklerini açıkladı.

*Bu haber çevirisi ile birlikte Can Hergül tarafından yeni1mecra için derlenmiştir.