Maden işçilerinin Ankara yürüyüşüne 3’üncü kez engelleme

Ermenek’teki maden işçileri, maaş ve tazminat hakları için verilen sözlerin yerine getirilmemesi üzerine direnişlerinin 87’nci gününde Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüş üçüncü kez engellendi. 

İşçilerin jandarma ablukasındaki bekleyişi sürüyor.

Karaman Ermenek’te bir yılı aşkın süredir maaş ve tazminatlarını alamayan maden işçileri, kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine direnişlerinin 87’nci gününde Ankara’ya 3’üncü kez yürüme kararı aldı. Ermenek Güneyyurt Meydanı’nda bir araya gelerek yürüyüşü başlatan maden işçileri ve aileleri jandarma tarafından durduruldu.

“Aç yolu Jandarma, geliyoruz Ankara”, “vur vur inlesin, Özbey dinlesin” sloganlarını atan işçiler, jandarma barikatı önünde bekleyişe geçti.

‘Bizim yolumuzu değil patronların yolunu kapatın’

Jandarma barikatı önünde açıklama yapan Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, şunları ifade etti: “Devletin jandarması devletin yasalarına göre suç işliyor. 87 gündür burada yattık, iki defa Ankara yürüyüşü için harekete geçtik ve müzakere masaları kuruldu. ‘Sorun çözülecek siz bekleyin’ dediler ama çözüm olmadı. Patronlar müzakere masasına gelmedi ve sorunlarımızı çözmedi. 2911 Sayılı Kanuna göre Anayasa’nın bize verdiği haklarla Ankara’ya yürümekle mükellefiz. Bizim yolumuzu değil patronların yolunu kapatın.”

Çetin baygınlık geçirdi

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin baygınlık geçirdi

Yürüyüş için harekete geçen işçilerin jandarmalar tarafından engellenmesi üzerine Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, baygınlık geçirdi. Ambulans olmadığı için maden işçilerine ait araçla Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çetin’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.  

Maden işçilerinin ise jandarma barikatında bekleyişi sürüyor. 

MA – ANKARA