Maden ocağında göçük altında kalan 2 işçi hayatını kaybetti

Zonguldak’ta maden ocağındaki göçükte kalan işçilerden Sebahattin Kalaycıoğlu ve Murat Ovaz’ın yaklaşık 20 saat süren çalışmanın ardından cansız bedenlerine ulaşıldı.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde Bölümlü mahallesinde O.A.’ya ait olduğu ileri sürülen maden ocağında 31 Ocak gecesi henüz belirlenemeyen nedenle göçük meydana geldi. Göçükte mahsur kalan işçiler Sebahattin Kalaycıoğlu ve Murat Ovaz’ın kurtarılması için çalışma başlatıldı.

AFAD, itfaiye ekipleri ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekipleri, 20 saat süren çalışmalar sonucu işçiler Kalaycıoğlu ve Ovaz’ın cansız bedenlerine ulaştı. Göçükten çıkarılan Kalaycıoğlu’nun cesedi Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Ovaz’ın cenazesi henüz çıkarılamadı

Ovaz’ın cenazesinin çıkarılması için ocağa giren 10 kişilik takviye tahlisiye ekibinin çalışmaları ise sürüyor.

O.A gözaltına alındı

Bu arada, ruhsatsız işletildiği belirtilen maden ocağının, geçen yıl mühürlendiği anlaşıldı.Göçüğün ardından maden ocağının işletmecisi olduğu iddia edilen O.A, gözaltına alındı.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, ocağın daha önceden ruhsatlı, izinli çalışan bir yer olduğunu, bir süre sonra kapatıldığını belirterek, kaçak çalışma yapıldığı için tekrar mühürlendiğini söyledi.

Ocağın, çalışılmaması gereken bir yer olduğuna dikkat çeken Bektaş, “Bu arkadaşlar burada çalışmaya niyetlenmişler. Orada bir kaza oluyor. Aşağıya inmeye çalıştıkları aracın kancası çıkıyor ve o araç ocağı yıkarak aşağıya iniyor. 3 kişiden birisi geri çıkıyor. TTK tahlisiye ekibi, neredeyse ocağı yeni baştan yaparak, yıkıntıları temizleyerek gittiler.” dedi.

AA – ZONGULDAK