Mahalli: Muhalefetin anlatması gerekeni Kavcıoğlu açıklamış!

Gazeteci Mahalli, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun 128 milyar doların nerelere harcandığını anlattığını yazarak, ” ‘Doğu Akdeniz, Suriye, Irak, Libya, İHA’lar, SİHA’lar, dışarıya gönderilen askerler…’ Hepsi de ideolojik dış politikanın karmaşık amaçları için.” dedi.

Mahalli, Kavcıoğlu’nun muhalefetin anlatması gerekeni açıkladığına vurgu yaptı.

Gazeteci Hüsnü Mahalli Fotoğraf: Sözcü Gazetesi

Gazeteci Hüsnü Mahalli, Korkusuz Gazetesi’ndeki köşesinde “Her şeyi açıklıyor” başlıklı yazısında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 23 Nisan’da A Haber, TRT, CNN Türk ortak yayınında konuştuğunu hatırlatarak, muhalefetin “128 milyar dolar nerede?” sorusuyla ilgili söylediklerini aktardı.

Mahalli, Kavcıoğlu’nun konuşmasından şu sözleri aktardı: “…rezerv tartışmaları çıktığı noktada ‘ya bunu niye böyle yaptınız’ ya da ‘bunu niye buna verdiniz’ gibi soruların arka planına bakmak lazım. Dolaysıyla Türkiye burada ekonomik olarak rezervleriyle, merkez bankasıyla ve kurumlarıyla güçlü olmazsa siz dışarda o sahalarda o hareketleri yapamazsınız. O SİHA’lar o İHA’lar parasız uçmuyor. Askerler oralara bedava gitmiyor. Ve o gücümüzü bu ekonomik gücümüzle beraber oralara kadar taşıyorsunuz ve orada sürdürüyorsunuz”.

‘Kavcıoğlu’nun sözleri iktidarın dış politikasının son 10 yılının özeti’

“Merkez Bankası Başkanı değil de sanki Dışişleri ya da Savunma Bakanı konuşuyor.” diyen Mahalli, Kavcıoğlu’nun bu sözlerinin hiç kimsenin ilgisini çekmediğine işaret etti. Oysa bu sözler AKP iktidarının dış politikasının son on yılını özetlediğine vurgu yapan Mahalli, şöyle devam etti:

“Hem de beni doğrular biçimde. Yıllardır ben ‘Türkiye’de yaşanan tüm iç sorunların en büyük nedenin dış politika olduğunu’ anlatmaya çalışıyorum. Şimdi ‘paranın patronu’ kimliğiyle Sayın Kavcıoğlu paraların yani 128 milyar doların nerelere harcandığını anlatıyor: ‘Doğu Akdeniz, Suriye, Irak, Libya, İHA’lar, SİHA’lar, dışarıya gönderilen askerler…’ Hepsi de ideolojik dış politikanın karmaşık amaçları için.”

‘Arap medyasında hikaye çok’

Arap medyasında bunlarla ilgili her gün bir çok haber, yorum ve program yapıldığına vurgu yapan Mahalli, yazısında bunlara ilişkin detaylarda verdi. Arap medyasında hikayenin çok olduğunu belirten Mahalli, şunları anlattı:

“Ankara; Yemen’de, Lübnan’da, Ürdün’de, Eritre’de, Cibuti’de ve diğer Arap ülkelerinde kendine yakın Müslüman Kardeşlere legal ve illegal olarak yardım ediyor. Korona öncesinde dünyanın her tarafından İslamcıların davet edildiği toplantılar İstanbul’da yapılır, katılımcılara AKP propagandası yapılır ve ceplerine harçlık koyarak ülkelerine gönderilirdi. Mısır ise ayrı bir örnek.”

‘8 bin Mursi yandaşı kaçarak İstanbul’a geldi

Haziran 2013’de Müslüman Kardeşleri deviren Sisi darbesinden sonra yaklaşık sekiz bin Mursi yandaşının kaçıp İstanbul’a geldiğini belirten Mahalli, “Yine Arap medyasına göre gazete, radyo, televizyon ve türlü türlü ticari şirket kuran bu insanların tüm ihtiyaçlarını Türkiye karşılıyor.” dedi.

‘Muhalefetin anlatması gerekeni Kavcıoğlu açıklamış’

Mahalli, yazısına şöyle devam etti:

“Ankara’nın tüm bu dış harcamalarında ve genel olarak döviz açığının kapanmasında Katar’ın katkısı nedir bilinmez ama AKP iktidarının ideolojik eksenli dış politikasının maliyetini hesaplamak anlaşılan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’na kalmış.

Muhalefetin anlatması gerekeni Kavcıoğlu açıklamış. Başkası da bir gün sürekli artırılan örtülü ödeneğin neden ve nasıl harcandığını anlatabilir. AKP iktidarının anlatılacak çok hikayesi var.

Yakın zamana kadar FETÖ’ya ‘ilanı aşk’ edenler sonra da Erdoğan’a yandaşlık yapanların söylem ve eylemi arşivlerde duruyor ama kimin umurunda. Tam tersine hepsi de kıymete binmiş.

Son örnek son bakan. Devletin âli insanlarıyla fotoğraf çektirip sonra da milyarlarca dolarla yurt dışına kaçanlar ayrı bir hikaye.

Sayın Kavcıoğlu nerden bilsin adamları!”

Yeni1Mecra