Mahkemeden Can Dündar’ın mal varlıklarına el koyma kararı

Mahkeme, gazeteci Can Dündar’ın kendisine tanınan 15 günlük sürede teslim olmaması nedeniyle mal varlıklarına el konulması ve “kaçak” sayılmasına karar verdi.

MİT Tırları’na ilişkin davanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde ara duruşması yapıldı. Duruşmada, yurt dışında olan ve hakkında kırmızı bülten ile iade talebi bulunan gazeteci Can Dündar ile ilgili “15 gün içerisinde mahkemeye veya Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelmediği, teslim olmadığı taktirde ‘kaçak’ olduğuna dair karar verileceği, gazete vasıtasıyla ve ikametinin kapısına asılmak suretiyle ilan yapılmasına” karar verildiği hatırlatıldı. 

Söz konusu karar uyarınca ilanın 19 Eylül’de yayımlandığı, ilan metninin de 21 Eylül’de Dündar’ın Mernis’te kayıtlı ikametinin kapısına yapıştırıldığı ve bu tarihlerden itibaren 15 günlük sürenin dolduğunun anlaşıldığı kaydedildi.  

Can Dündar’ın ‘kaçak’ sayılmasına karar verdi

Buna ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, usulüne uygun yapılan ilana rağmen mahkemeye veya Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelip teslim olmayan sanık Can Dündar’ın “kaçak” sayılmasına yönelik hüküm kurdu. 

Mallarına el konulmasına hükmetti

Ayrıca, Dündar’a ait menkul ve gayrimenkullere CMK 247. ve 248. maddeleri uyarınca orantılı olarak el konulmasına da karar veren heyet, böylece Dündar’a ait olduğu tespit edilen Ankara’nın Çankaya ilçesi Kültür Mahallesi’ndeki bağımsız bölüm, Dikmen Mahallesi’ndeki bağımsız bölüm, Muğla’nın bodrum ilçesindeki ana taşınmaz ve Üsküdar Çengelköy Mahallesi’ndeki ana taşınmazlara CMK’nın 128. maddesi uyarınca el konulmasına hükmetti.

TMSF kayyum olarak atandı 

Sanığın banka hesaplarının tespiti için Türkiye Bankalar Birliği’ne müzekkere yazılmasını karara bağlayan heyet, gelen cevaba göre tespit edilen vadeli-vadesiz hesaplarına el koyma kararının uygulanması için ilgili bankalara da yazı yazılmasına karar verdi.

Heyet, sanığa ait el konulmasına karar verilen taşınmazların sayısı, hak ve alacakların miktarı dikkate alınarak söz konusu malların yönetimi amacıyla TMSF’nin kayyum olarak atanmasını kararlaştırdı. 

Kaynak: AA