‘Malatya’da 28 ölüm vakası varken aynı gün Türkiye’de 18 vaka bildirildi’

İYİ Parti İzmir milletvekili Aytun Çıray, Malatya’da Covid-19’dan ölenlerin sayısıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verileri alt üst etti.

Aytun Çıray

‘Sadece Malatya’da 28 ölüm varken aynı gün Türkiye’de 18 ölüm vakası bildirildi’ diyen Aytun Çıray’ın basın açıklamasından önemli başlıklar şu şekilde:

“Son olarak Kurban Bayramımızda turizmi teşvik edecek kararlar alınmıştır. Bununla kalmayan AKP iktidarı 18 yıllık beklemeden sonra zaten ibadete açık olan Ayasofya’yı tekrar ibadete açarken binlerce insanı bir araya getirmiştir.”

“Daha da önemlisi resmi olarak 900 binin üzerinde Covid-19 hastası bulunan Ruslara Türkiye’nin kapıları açılmış ve salgının bulaşma riski artırılmıştır.”

“Bunları gördükten hemen sonra aynı günlerde yeni bir açıklama yaparak, derhal tedbir alınmazsa sağlık sisteminin çökebileceğini ifade etmemize rağmen bizi dinlemeyen AKP iktidarı, Covid-19 için tedbir alın açıklamamızı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yasaklayın anlamıştır.”

Arşiv

“Bugün gelinen noktada vatandaşlarımızın durumu içler acısıdır. Ülkenin her yerinden, hastalar, hasta yakınları ve meslektaşlarım tarafından aranıyorum ve dinlediklerim beni ürpertiyor.”

“Şimdi ise mevsim değişikliği başladı ve bu değişiklik dönemlerinde başka hastalıklarda artış olması kaçınılmazdır. AKP yönetimi maalesef buna da hazırlıklı değildir.”

“Nitekim Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın Mart ayının ikinci yarısından bu yana her akşam kamuoyu ile paylaştığı ‘Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’ verileri değiştirilmiştir.”

“Toplam yoğun bakım hasta sayısı ve toplam entübe hasta sayısı parametreleri tablodan kaldırılarak Sn. Bakan’ın ve Bakanlığın güvenilirliği büyük yara almıştır. Üstelik bu değişiklikten Bilim Kurulu’nun dahi bilgisi olmadığı ortaya çıkmıştır.”

Arşiv

“Sonuç olarak gelinen bu noktada yapıcı muhalefet anlayışımız ve milletimizin sağlığını koruyabilmek amacı ile bir durum tespiti yapmayı ve bu durum tespiti sonucunda yeni önerilerde bulunmayı bir görev kabul ediyoruz.”

Açıklanan sayıları onla çarpın

“Bugün itibarı ile sahadan aldığımız bilgilere göre entübe ve yoğun bakım hasta sayıları Nisan başındaki sayıların üzerindedir.”

“Yeni vaka artış oranı günde ’lere kadar ulaşmıştır. Meslektaşlarımın başının derde girmemesi içi yayınlayamıyorum ancak ölüm sebebine COVID yazılmış vefat raporlarından iade edilenler mevcuttur.”

Tek günde 8 defin

“Gaziantep’te sadece bir mezarlığa bir günde COVID-19 pozitif olan tam sekiz kişi defnedilmiştir.”

“Doktorlara nefes darlığı, solunum yetmezliği ve yutkunma güçlüğü olmayan COVID-19 pozitif hastaları yatırmamaları, evlerinde takip etmeleri talimatı verilmiştir. Yani açıklanan rakamları 10 ile çarpmak daha doğru olacaktır. Bunun yanında SGK özel hastanelere para ödememeye başlamıştır.”

Malatya’da 28, Türkiye’de 18 ölüm

“25 Ağustos 2020’de Malatya’da 28 ölüm vakası varken, aynı gün Türkiye genelinde 18 ölüm vakası bildirilmiştir. Gerçeklerin gizlenmesi mümkün olmadığına göre bu şeffaflık dışı yöntem derhal terk edilmelidir.”

“18 Mart 2020’de söylediğimiz gibi tedbirlerin yine taksit taksit alınıyor olması büyük bir yanlıştır.”

“Yaşamsal üretimin devamı için gerekli sektörler tespit edilmeli, bu sektör çalışanlarına özel kimlik kartı verilmeli, başta tarım ve sağlık sektörü çalışanları özel olarak takibe alınmalı ve bunlar dışındaki yurttaşlarımız 14 veya 21 gün genel karantinaya alınmalıdır