Maltepe Belediyesi’ndeki işçilerin grevi devam ediyor

Maltepe Belediyesi’ndeki işçilerin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle dün başlattığı grev sürüyor.

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Dolgun, belediye binasındaki arkadaşlarına müdürler ve başkan yardımcıları tarafından grev kırıcılığı yaptırılmak istendiğini söyledi.

DİSK’e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler dün grev kararı aldı. İstanbul Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi’nde toplanan işçilerin, buradaki bekleyişleri soğuk havaya rağmen devam ediyor.

Grevin etkileri temizlik hizmetlerinde hissediliyor

İlçede grevin etkileri özellikle temizlik hizmetlerinde hissediliyor. Greve çıkanlar arasında temizlik işçilerinin de bulunması nedeniyle ilçenin bazı noktalarında çöpler toplanamıyor. Maltepe Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki birçok noktada çöplerin dolu olan konteynerlerinin yanlarına bırakıldığı ve birikmeye başladığı görülüyor.

‘Grev kırıcılığı yaptırılmak isteniyor’

DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, greve tüm birimlerdeki işçilerin katıldıklarını söyledi. Bina içerisinde çalışan arkadaşlarına müdürler ve başkan yardımcıları tarafından baskı uygulanarak, grev kırıcılığı yaptırılmak istendiğini söyleyen Dolgun, belediyenin sorunu çözmek yerine daha fazla büyütmek istediğini belirtti.

‘Daha fazla bu işi büyütmeden çözülmesinden yanayız’

Zabıta memurlarıyla beraber çöp toplatıldığını kayden Dolgun, şunları ifade etti:

“O yüzden biz, bir an önce bir aklıselimin çıkıp bu işi, bin 500 tane arkadaşımızın çoluğunu, çocuğunu, onların geleceğini düşünerek, insanların yıllardır düşük ücretle çalıştığı bu ortamda haklarının verilmesinden, daha fazla bu işi büyütmeden çözülmesinden yanayız. Zaten 6 aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizde de bunun masada çözülmesi için elimizden geleni fazlasıyla yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.”

AA – İSTANBUL