Manavgat’ta bir mahalle daha boşaltıldı

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınında bir mahalle daha boşaltıldı, yangınlara havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Manavgat’ta 28 Temmuz’da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekiplerin mücadelesi sürüyor.  İlçede Beydiğin Mahallesi’nde süren yangın, rüzgarın etkisiyle Kızıldağ Mahallesi’ne doğru ilerledi. Yangının yerleşim alanlarına yaklaşması nedeniyle Kızıldağ Mahallesi’nin tedbir amaçlı boşaltılması için vatandaşlar uyarıldı.

Mahalle sakinleri kendi araçları, kamyonlar ve belediyeler tarafından tahsis edilen araçlarla, daha güvenli bölgeye gitmeye başladı. Mahallede anons yapan AFAD ekipleri, engelli ve yaşlı vatandaşı evlerinden alarak, ilçedeki yurtlara yerleştirdi. Ayrıca ekipler, sokakta bulunan hayvanları da besleyip, bölgeden uzaklaştırdı.

Devam eden orman yangını, Beydiğin, Çardak mahalleleri ile Kızıldağ çevresinde etkili oluyor. Ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını sürdürdü, havadan müdahale devam ediyor.

Canlılar ormandan kaçıyor

Orman yangınları yaban hayatını da etkiledi. Beydiğin Mahallesi’nde söndürme çalışmalarını yürüten belediye işçisi Yusuf Aydın, bukalemun, tavşan, kaplumbağa gibi canlıların ormandan kaçtığını söyledi. Canla başla mücadele ettiklerini anlatan Aydın, “Canlılar için de yangını bir an önce söndürmek istiyoruz, mücadelemiz sürecek.” dedi.

Öte yandan orman bölgesinde görev yapan gazeteciler, alevlerin yaklaşmasıyla bölgeden uzaklaştı. O anlar AA’nın fotoğraf karelerine yansıdı.

Kaynak: AA