Mansur Yavaş, Gökçek dönemine ait belgeleri paylaşmak istedi, AKP-MHP grubu salondan çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, AKP ve MHP Belediye Meclis Üyeleri’nin iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı ilk toplantısı, krizle başladı.

Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin önergesini, “Süresi içinde verilmedi” gerekçesiyle kabul etmedi.

Süresi içinde sunmadığı gerekçesiyle önergesi reddedilen AKP’li Murat Köse ısrarla önergeyi okumak isteyince mikrofonu kapatıldı. AKP’liler tepkilerini masalara vurarak gösterirken Mansur Yavaş, “Masaya çıkıp tepinin isterseniz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, AKP ve MHP Belediye Meclis Üyeleri’nin iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Mansur Yavaş’ın açıklamaları şöyle: 

“AKP’li üyeler lafı ortaya atıp kenara çekiliyor, faaliyet raporunda da aynısını yaptılar. Biz çoğunluğuz, biz istediğimizi yaparız, tüm belediye başkanlarını konuşturup insicamı bozmak istiyor. Mansur Yavaş’ın kendilerine verilen cevapları engellemek istiyorlar. O nedenle faaliyet raporu görüşmelerini sabah saat 5’e kadar sürdürdüler.”

“Şov yapmıyoruz, reklam yapmıyoruz. Biz şov yapmıyoruz. Mansur Yavaş ne yaptı derken batık bazı projeleri, Anka Parkı’nı, kapıları arıyorlar, bunları bekliyor bizden galiba. Bizde bu yok. Önce Ankara halkının sağlığı diyoruz. Eskiden bir asfalt yapılır, yanına pankart asılırdı.”

“Masaya çıkıp tepinin isterseniz”

“Ahşap çalışmalarına 1 buçuk milyon harcadığımızı söylüyorlar. Maliyetini söylüyorum; sıfır. Belediyede çalışan, maaşından başka geliri olmayan bir arkadaşımız yaptı.”

“‘Heykel belediyeciliği’ diyorlar. Heykel belediyeciliğini kim yaptı, Mamak Belediye Başkanı olsaydı döner heykelini soracaktım. Ankara’nın tarihi ve kültürüyle alakası olmayan heykeller diktiler, bir de sanatçılarımızın yaptıkları heykellere laf ediyorlar. Genelkurmay Kavşağı’nda kol saati heykeli vardı. İnşallah bir gün onu neden oraya koyduklarını birileri sorar. Belediye sanat eseri de yapar. Ama herkesin sanattan anladığı bir şey var. Onlar sanat deyince şişme, plastik, Çin malları düşünüyor. Herkesin sanat anlayışı farklı.”

“Kentin her yerine fotoğrafınızı asmayacaksınız”

“Sosyal medyayı, Ankara halkını bilgilendirmek, bir şeyi anmak, bilgi vermek için kullanıyoruz. Takipçilerimize hakaret etmiyoruz. Sadece hakaret edenler hukuka gönderiliyor. Haricinde yaptığımız her şey çalışmalarımızın duyurulması. Diyorlar ya sosyal medya algısı yapıyorsunuz. Buradan sesleniyorum. İtibarınız olmasını istiyorsanız, kentin hiçbir yerine fotoğrafınızı asmayacaksınız, hesap vereceksiniz, yetim hakkını koruyacaksınız!”

“Tüyü bitmemiş yetimin hakkının nasıl yendiğini bütün millet görüyor. Ankapark’ı açalım para boşa gitmesin diye hükümetle görüşeceğiz demiştik. 111 milyon lira zarar var Ankapark’ta şimdilik. Ankapark’ta ne teminat alınmış, ne sigorta yapılmış. Bugün yarın savcılığa vereceğiz ve rakamları açıklayacağız. Ankapark sadece Ankara’ya değil, Türkiye’ye atılmış en büyük kazıktır. Bu asrın yolsuzluğuna kim sahip çıkıyorsa o vebalin ortağıdır” 

“30 Ağustos Zafer Parkı evet vardı da kim kullanıyordu, hangi mutlu azınlık kullanıyordu; para tuzağını kaldırdık artık halk kullanıyor.”

“Fıskiyeler bir tek açılışta çalışmış”

“Benim için mahallede oturan halk gidip rahatça kullanabiliyorsa en güzel park o parktır. Kuzey Ankara’nın fıskiyeleri bir tek açılışta çalışmış. Halk nasıl gidecek oraya?” 

“Murat Köse’nin herhalde Melih Gökçek ile bir sorunu var. Ya da mevzuatı bilmiyor. Metro ihalelerine başladık. Ekimde sözleşmemizi imzaladık. Sosyal medyada duyurduk. Bunları bilmiyor olabilir mi? Metro yapımı için Ulaştırma Bakanlığı’na seçim öncesine göre 24 kat fazla para ödedik, buna rağmen yapacağız metroyu.”

“Sosyal belediyecilikte tarih yazıyoruz”

“Belediye darda olan kim varsa yanında olmuştur. Sosyal belediyecilikte tarih yazıyoruz. Şimdi korona olan herkesin kahvaltısı ve akşam yemeği evine gidiyor. 30 bin çocuğa aylık 10 GB internet yükleniyor okusun diye. Köylerde olan çocukların hepsine ücretsiz internet bağlanıyor. Biz aslında şunu yaptık, insanların birbirini görmeden iyilik yapmasını sağladık. Kaç kişinin su parası ödendi. Anlamadıkları şu; ‘Bir insan karşılığını almadan neden yardım etsin’ diyorlar.  “

“Murat Köse’ye ‘Kaç tane meclis üyeniz şirketlerde yolsuzluk yapmaktan mahkum oldu’ diye soracağım ama yüz yüze”

“25 yıldır hiçbir şey yapmamışlar”

“Ankara’nın en harap yeri itfaiyeydi. Çünkü 600 tane araç alıp, bunların 400’ünü başka yerlere göndermişler. Gelir gelmez insan sağlığı dedik, 300’e yakın itfaiyeci işe aldık. İtfaiyecilerin motivasyonunu hiçbir şekilde azaltmaya hakkınız yok. Bugüne kadar itfaiyeyle ilgili geç kaldınız diye bir şikayet gelmemiştir. İtfaiye istasyonlarını yeniliyoruz, 25 yıldır hiçbir şey yapmamışlar.” 

“Şimdiye kadar yaptığımız bisiklet yolu 24 km. 25 yılda 0 metre bisiklet yolu yapılırsa, 100 yılda kaç kilometre yapılır? Ankara’da hiç yapılmadı diye, başka yerden örnek vermek ne demek? Türkiye’de ilk Bisiklet Meclisi bizde.”

“Ankara halkını zengin edeceğiz, en büyük projemiz budur”

“Yıllardır pahalı su satarak aldığınız paraları götürdünüz vatandaşa dağıttınız, dediniz ki ‘Biz yardımcı oluyoruz. Şimdi 10 tona kadar suyu sosyal destek alanlara 10 liraya verelim. 10 tona kadar olanlara da kademeli yapalım diyoruz. Başka türlü nasıl su tasarrufu yapacağız?”