Mardin Cezaevi’nde hastane sevklerinin yapılmadığı iddiası

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hastane sevklerinin yapılmadığı iddia edildi. bildirdi.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, cezaevinde hak ihlallerine maruz kaldıklarını yakınlarının aracılığıyla aktardı. İddialara göre; cezaevinde koğuşların kullandığı elektrik faturası her ay 150 TL gelmesine karşı Ocak ayı faturası 316 TL geldi. Tutuklular kullandıkları enerjinin değişmediğini belirterek, faturaya itiraz etti. Tutukluların faturanın usulsüz olduğu gerekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığı’na da şikayette bulunması üzerine cezaevi yönetimi tutuklular ile görüşerek, şikayeti geri çekmelerini istedi. Tutukluların şikayeti geri çekmeyi reddetmesi üzerine cezaevinde baskılar yaşanmaya başladı.

Sağlık kontrolleri mazgallardan

Tutukluların aktardığı bilgilere göre; cezaevi yönetimi tutukluların revire çıkmasına izin vermezken, sağlık kontrolleri mazgallardan yapılmaya başlandı. Hastaneye sevklerin yapılmadığını, koğuş baskınlarının arttığını belirten tutuklular, “Mahkemelere gidiş gelişlerde ağzımızın içini kontrol etmeye başladılar. Ağız içinin kontrolünü koronavirüs tehlikesine rağmen gardiyan ve jandarmalar yapıyor” diye bildirdi. 19 Şubat günü tüm tutukluların havalandırmaya çıkarıldığını belirten tutuklular, “Koğuşlara baskınlar yaparak aramalar gerçekleştirdiler. Elektrik konusuna yaptığımız itiraz üzerine bu yönde bir tavır geliştirdiler. Cezaevi yönetimi bu tavırları ile provokasyon yaratmak istiyor” diye aktardı.

13 kişi sevk edildi

Cezaevinden 13 kişinin de Urfa ve Diyarbakır’daki cezaevlerine sevk edildiği belirtilirken, isimleri şu şekilde aktarıldı: “İlhan Dayan, Selman Acet, Sabri Kömürcü, Adem Irmak, Beşir Dal, Agit Öcal, Bayram Demirhan, Ersin Çiçek, Ebubekir Koç, Abdullah Erez, Ali Aslan, Mahzun Geçgin ve Umut Deniz Ertem.”

MA