Mardin’de 10 gündür şebeke suları kesik

Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine su sağlayan şebekede 10 gün önce meydana gelen patlama nedeniyle su sıkıntısı yaşanıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan belediye ilerleyen saatlerde suyun verileceğini duyurdu.

Mardin’in Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde şebeke sularının akmaması nedeniyle su sıkıntısı yaşanıyor. Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (MARSU) ait su şebekesinde meydana gelen patlama nedeniyle yaşandığı öğrenilen sorun 10 gündür devam ediyor. Yaşanan patlamanın ardından şebekede tamirat yapıldığı ancak yeniden su verilmesi ile birlikte boruların basıncı kaldıramayarak tekrar patladığı öğrenildi. Yurttaşlar apartman ve evlerinin çatılarında bulunan depolardaki su ile idare etmeye çalışırken, depolardaki suyun bitmesi ile birlikte sorun daha da büyüdü. Kimi yurttaşlar bidonlarla evlerine su taşımak zorunda kaldı.

Ancak yaşanan soruna rağmen belediye ve MARSU yetkililerinden bir açıklama gelmedi. MARSU resmi internet sitesinde de en son sorunun çözüldüğüne dair eski tarihli bir açıklamanın durduğu görüldü. 

Yaşanan sıkıntı nedeniyle kentte özel şirket bünyesinde olan tankerlerden su almak zorunda kalan yurttaşlar, “Tanker suyu alıyoruz. Tanker getirip, depoya boşaltıyor. Sonra o su yeniden sayaçtan geçiyor. Bu yüzden aynı suya ikinci ödemeyi yapmak zorunda kalıyoruz. Kimse ne açıklama yapıyor ne çözüm üretiyor. Buna bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Konuya dair belediyeden açıklama yapıldı. Sorunun giderildiği, ilerleyen saatlerde şebekelerden suyun verileceği belirtildi. 

MA