Mardin’de DEDAŞ Müdürü 1 milyon 700 bin TL ile tahliye edildi!

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik yolsuzluk operasyonunda tutuklanan DEDAŞ İl Müdürü Mehmet Bulut, 1 milyon 700 bin TL ödeyip “Etkin Pişmanlık Yasası”ndan yararlanarak tahliye oldu.

Mehmet Bulut

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik 28 Temmuz’da “yolsuzluk”, “usulsüzlük”, “ihaleye fesat karıştırma” ve rüşvet ve zimmet” suçlamaları ile gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan 8 isim tek tek tahliye edilmeye başlandı.

Önceki kayyım Mustafa Yaman tarafından Kırsal Yollar Daire Başkanı yapılan ve ismi 352 milyon TL değerindeki 10 ayrı ihalede usulsüzlüğe karışan Sinan Yıldırım’ın 206 bin TL ödeyerek tahliye edilmişti.

DEDAŞ Müdürü 1 milyon 700 bin TL ile tahliye edildi

Yıldırım’ın tahliyesinin ardından ilk kayyım atandığı döneminde belediye iştiraki Kent AŞ. Genel Müdürü yapılan Mehmet Bulut da tahliye edildi. Aynı zamanda Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) İl Müdürü olan Bulut’un “Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlandığı ve “kamu zararı” olarak belirlenen 1 milyon 700 bin TL’yi ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

Bulut’un 1 milyon 700 bin TL’yi ödemesi üzerine 24 Eylül günü tutulduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden çıktığı öğrenildi. Bulut’un ayrıca dosya kapsamında kimi isimler hakkında ifade verdiği bilgisine de ulaşıldı.

 Belediye 1 milyar 26 milyar borçlandırıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ilk kayyım atandığı dönem belediye 1 milyar 26 milyon TL borçlandırılmış, dönemin kayyımı Mustafa Yaman ise borçları “Yatırım” diye savunmuştu.

Dosyadaki gizlilik kararı sürüyor

Mehmet Bulut, Kent AŞ.’de görev yaptığı dönem araç kiralamaları, malzeme alımları, mazot alımları ve daha birçok işlemde usulsüzlük yapmakla suçlanıyor. Dosyada “gizlilik kararı” kararı bulunuyor. Bulut ve kayyım Mustafa Yaman’ın yeğeni olarak tanınan Kent A.Ş. müdürlerinden Yunus Emre Akça, Kent A.Ş.’de daha önce müdür olan polis memuru Ercan Uysaler, belediye yetkililerinden Mehmet Derviş Düzgören ve Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım “sahte fatura” düzenlemekle suçlanıyor.

Alınmayan mazotu almış gibi gösterdikleri, araç kiralamalarını değerinin çok üstünde gerçekleştirdikleri ve benzeri çok sayıda işleme imza atmakla suçlanan Bulut ve beraberindekiler hakkında başka soruşturmalar da bulunuyor.

Bulut, çiftçileri karanlıkta bırakmıştı

Bulut, DEDAŞ Mardin İl Müdürü olduğu dönem Mardin’in ilçelerinde yüzlerce köyü yaklaşık 75 gün boyunca “Çiftçilerin elektrik borçlarını” gerekçe göstererek, karanlıkta bırakması ile de gündeme gelmişti. Hakkında elektrik kesintileri nedeniyle köylülerin şikayeti üzerine iddianame düzenlenmişti. İddianame kapsamında “Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının hukuka aykırı davranışla engellenmesi” suçlaması yöneltilen Bulut, Kızıltepe 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 40 yıldan 100 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

MA / AHMET KANBAL