Mardin’de kayyıma ilişkin yeni soruşturmada gözaltı kararı

Mardin’de önceki kayyım döneminde Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndaki ihalelere ilişkin yeni bir soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında eski Daire Başkanı Füsun Karaboğa hakkında gözaltı kararı verildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı Mustafa Yaman döneminde belediyede yaşanan yolsuzluk, usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma, zimmet, rüşvet ve daha birçok suçlama ile başlatılan soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Kayyım döneminde Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesindeki ihalelere ilişkin Mülkiye Müfettişleri’nin gerçekleştirdiği incelemeler sonucunda suç duyurusu yapıldı. Kimi ihalelerde yaşanan usulsüzlükler nedeniyle Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında dönemin Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Füsun Karaboğa ile Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Mehmet Adem ve ihale komisyonunda isimleri yer alan 4 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Soruşturma kapsamında K.Y., B.K., A.K. ve A.E. isimli personeller gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 personel, emniyet işlemlerinin ardından gün içinde Mardin Adliyesi’ne sevk edilirken, savcılık sorguları gerçekleşti. Savcılık sorgularında ifadeleri alınan isimlere ihalelerin yapılış şekline dair sorular sorularak, usulsüzlüklere dair bildiklerini anlatmaları istendi. Savcılık sorgusunun ardından 4 isim adli kontrol uygulanması talebi ile mahkemeye sevk edildiler ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldılar. Karaboğa ve Adem şehir dışında oldukları gerekçesi ile gözaltına alınamazken, haklarında yakalama kararı çıkarıldı.

Hayali ihaleleri belgelenmişti

Yaman tarafından belediyede Çevre Koruma Daire Başkanı olarak görevlendirilen Füsun Karaboğa ve ekibinin ihalelere fesat karıştırdıkları Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı belgeler ile ortaya konulmuştu. Söz konusu ihalenin Meclis’e de taşınan olaya dair Yaman döneminde herhangi bir işlem yapılmazken, HDP’nin 31 Mart 2019 seçimlerinde görevi devralmasının ardından ilgililer hakkında iç soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Karaboğa görevden alınırken, Yaman’ın 19 Ağustos 2019’da yeniden kayyım olarak atanmasının ardından Karaboğa bir kez daha belediyede Daire Başkanlığı’na getirildi.

2 milyon 529 bin TL değerinde ‘hayali ihale’

Karaboğa’nın Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı yaptığı dönem belediyede 2 milyon 529 bin TL değerinde “hayali ihale” yapıldığı da belgelerle ortaya çıktı. Belediyenin daha önce yapmış olduğu Nusaybin Çöp Depolama Alanı’nda herhangi bir işlem yapılmamasına rağmen yapılmış gibi ihale edildiği belgelenirken, bu gelişmeye rağmen bu isimler ile ilgili yasal işlem yapılmadı.

Karaboğa’nın başında olduğu Daire Başkanlığı bünyesinde, Yaman’ın ikinci kayyımlığı döneminde de benzer ihalelere imza atıldı. Mardin’in tarihi siluetini bozan 2 milyon 100 bin TL değerindeki ışıklandırma ihalesini kanuna aykırı bir şekilde birçok parçaya bölerek, kişiye özel hale getirdikleri ortaya çıkmasına rağmen yasal işlem Yaman döneminde başlatılmadı. Yaman’ın kentten ayrılmasının ardından Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, yapılan ışıklandırma ile ilgili kentin “dokusuna aykırı” olduğu yönünde karar verdi. Ancak buna rağmen söz konusu ışıklandırma halen kaldırılmış değil.

MA – MARDİN