Mardin’de sıradışı bir mekan, sıradışı bir insan…

Mardin’in Savur ilçesinin girişinde hâkim rengin mavi olduğu sıradışı bir mekan karşılıyor yoldan geçenleri. Mekân dediysek, kafe, kahvehane ya da bir restoran değil. 

Ana yadigârı toprağa emekli olduktan sonra yerleşen Çetin Sabah’ın (61) yeni yuvası burası.

Boylu ağaçların içerisinde, yüzlerce kuşun cıvıldadığı bu mekânda kedilerin de köpeklerin de rahatı yerinde.

Çetin Sabah yıllarca sabah 08.00 akşam 17.00 çalışan disiplinli bir memuriyet hayatından sonra emekli olunca hayalini kurduğu bu yere yerleşmiş. Son çalıştığı yer olan Mersin’in AVM’lerinden, nefes alınamaz şehir hayatından kaçıp ana toprağında kendisine yepyeni ve oldukça renkli bir hayat kurmuş.

Yuva değil adeta bir sanat atölyesi

Sabah, çöplerden toplandığı bidonları, sandalyeleri, kuş yuvalarını, çim parçalarını bahçesine taşımış, mavilere boyadıktan sonra kendilerine has noktalara yerleştirmiş. Sabah’ın hayranlık beslediği anlaşılan Müslüm Gürses ve Bruce Lee’nin fotoğrafları hem bahçede hem de tek odalı kâşânesinin duvarlarında asılı. Burası daha çok bir sanat atölyesini andırıyor.

Yoldan geçen insanların sıklıkla mekânın bir cafe olduğunu düşünerek geldiğini, sıra hesap ödemeye geldiğinde gerçeği anladıklarını söylüyor. Savaş, evinin cafe yapılması verilen teklifi ,“Parayla pulla işim olmaz!” diyerek reddediyor. 

Çetin Sabah’ın sıradışı hikâyesi, Müslüm Gürses’le olan keyifli bir anısını anlattığı bölüm videomuzda.

Video Haber: Asya Gülbağ

Kamera: Şirvan Oktay Gürer

Kurgu: Aysu Demirel